Święto Wolnej Niepodległej

Udostępnij ten artykuł

Tradycyjnie mszą świętą za ojczyznę, przemarszem przez Rynek i złożeniem wieńców pod pomnikiem Piłsudskiego uczczono 95 rocznicę odzyskania niepodległości w Kazimierzu Dolnym.

Uroczystości rocznicowe z udziałem przedstawicieli władz rządowych i samorządowych, kombatantów, pocztów sztandarowych organizacji kombatanckich, jednostek gminnych ochotniczych straży pożarnych i szkół rozpoczęły się tradycyjnie mszą świętą za ojczyznę.

- Żyjemy dziś w kraju wolnym i wolność ta nie może zostać przez nas zmarnowana. Wymaga ludzi świadomych nie tylko praw, ale i obowiązków. Wolność wymaga od nas – od każdego z nas –ustawicznego odniesienia do prawdy Ewangelii oraz do trwałych i wypróbowanych norm moralnych, które pozwalają odróżnić dobro od zła. Miłość do ojczyzny powinna obejmować całość naszego życia, zwłaszcza wszelkie formy za angażowania wżycie społeczno – polityczne. Polska dziś to nas wspólny dom ojczysty, to rzecz pospolita, a nie rzecz prywatna – mówił w homilii ks. Maksymilian Robak.

 Do tych słów nawiązał pod pomnikiem Józefa Piłsudskiego burmistrz Kazimierza Grzegorz Dunia:

- Dziś słowami, które najczęściej padają to słowa ojczyzna, patriotyzm. Dzisiaj zastanawiamy się, co my dla ojczyzny zrobić możemy, aby być patriotami. W odniesieniu do naszej gminy, naszej miejscowości, do ziemi, na której przyszło nam żyć – do naszej małej ojczyzny również wielkie jest nasze zadanie wspólne jako wspólnoty samorządowej, którą tworzymy, bo żyjemy w miejscu, gdzie przeszłe pokolenia przekazały nam wielkie dobra – dobra historyczne, piękne zabytki, żyjemy w miejscu, gdzie jest piękna przyroda, piękny krajobraz. Nasz patriotyzm – to jest dbać o to, co zostało nam powierzone. Dbać o te piękne zabytki, wspaniałe kościoły, wspaniały zamek, całe wzgórze, wiele pięknych kamienic. Dużo już udało nam się zrobić, ale wiele jeszcze przed nami.

Spotkanie w miejscu pamięci narodowej pod murami klasztoru rozpoczęte wspólnym odśpiewaniem hymnu było także okazją do przypomnienia historii sprzed 95 lat, która zaowocowała przywróceniem na nowo państwowości polskiej po 123 latach niewoli. Przypomniał o tym nauczyciel historii w Gminnym Zespole Szkół i radny powiatowy Marcin Pisula.
 
Uroczystości zakończyło złożenie kwiatów i zapalenie zniczy pod pomnikiem Józefa Piłsudskiego.

Data publikacji:

Autor:

Komentarze