Światowy Dzień Sybiraka

Udostępnij ten artykuł

72 lata temu Rosja Radziecka 17 dni po napaści niemieckiej na Polskę zaatakowała nasz kraj od wschodu. Te działania historia nazwała czwartym rozbiorem Polski. 17 września uchwalono Światowym Dniem Sybiraka. Uroczystości z tej okazji odbywają się w całej Polsce - także w Kazimierzu.

Po wojnie z terenu gminy Kazimierz Dolny na teren byłego Związku Radzieckiego wywieziono około 30 osób*, które w czasie wojny walczyły z Niemcami przede wszystkim jako żołnierze Armii Krajowej. Trafili oni do obozów pracy w Riazaniu, Borowiczach, Nagornej na Uralu czy do Siewwostłagu na dalekim Magadanie. Tracili zdrowie, pracując przy pięćdziesięciostopniowym mrozie przy wyrębie lasu czy w kopalniach. Niektórzy zostawali tam na zawsze…. Większość z nich jednak wróciła do domu. Wycieńczeni, wygłodzeni. Po powrocie jako element politycznie niepewny poddawani byli nieustannej inwigilacji.

Stafania i Franciszek Barszczewscy, Bolesław Doraczyński, Franciszek Kmita, Zygmunt Romanowski, Zdzisław Seroka, Romuald Skopal, Wacław Werman. Ich losy przypomina wystawa przygotowana przez uczniów i nauczycieli Zespołu Szkół im. Jana Koszczyca Witkiewicza w Kazimierzu Dolnym. Tu właśnie miały miejsce powiatowe uroczystości Światowego Dnia Sybiraka współorganizowane przez Związek Sybiraków Oddział w Puławach, Akcję Katolicką w Kazimierzu Dolnym oraz Zespół Szkół im. Jana Koszczyca Witkiewicza pod patronatem Starosty Powiatu Puławskiego.

Tradycyjnie – jak wszystkie święta patriotyczne w Kazimierzu – rozpoczęła je msza święta w Kościele Farnym. Następnie zebrani udali się do szkoły, gdzie prezes puławskiego oddziału Związku Sybiraków odznaczył wdowy i wdowca po Sybirakach oraz nauczycieli Zespołu Szkół przybliżającym młodzieży polską historię Sybiru Honorową Odznaką Sybiraka. W ten sposób uhonorowani zostali: Apolonia Jabłonka, Sabina Skopal z Kazimierza, Teresa Marcinkowska Zwolak, Adolf Zborowski oraz Katarzyna Ponikowska i Anna Soria. Honorową Odznakę Sybiraka dla szkoły odebrał dyrektor Teodor Józefacki. Z kolei medalem „Przyjaciel szkoły” społeczność Zespołu Szkół uhonorowała Henryka Skirgajłę prezesa Związku Sybiraków w Puławach, doceniając w ten sposób jego wkład w patriotyczne wychowanie młodzieży.

Podczas uroczystości podkreślano, także w wystąpieniu starosty puławskiego Witolda Popiołka, że należy pamiętać o przeszłości, nie żywiąc nienawiści do współczesnych.


Ta przeszłość to cierpienia Sybiraków, o których przypominał w swoim wystąpieniu prezes Skirgajło, młodzież Zespołu Szkół, recytując wiersze Sybiraka Mariana Jonkajtisa, czy film dokumentalny „Zesłańcy Sybiru”. Przyszłość natomiast budują takie właśnie spotkania i uroczystości realizowane w myśl hasła „Dla pamięci ku przestrodze”.


*Liczbę zamordowanych i zamęczonych w więzieniach i łagrach w latach 1944-1956 ustalili historycy na ponad pół miliona, w tym 80 tysięcy żołnierzy Armii Krajowej i 31,5 tysięcy żołnierzy oddziałów leśnych (poakowskich, narodowych i innych).

Fot. Katarzyna Ponikowska

 

Data publikacji:

Autor:

Komentarze