Sonderlaboratorium SS. Zamojszczyzna

Udostępnij ten artykuł

To miał być pierwszy obszar osiedleńczy w Generalnym Gubernatorstwie. O Aktion Zamosc – jednym z najtragiczniejszych wspomnień II wojny światowej – przypomina wystawa IPN Sonderlaboratorium SS. Zamojszczyzna „pierwszy obszar osiedleńczy w Generalnym Gubernatorstwie”.

Zamojszczyzna. To tutaj ponad 70 lat temu hitlerowcy zamierzali stworzyć miejsce do budowy nowego ładu etnicznego w Europie. O tej tragedii przypomina wystawa IPN Sonderlaboratorium SS. Zamojszczyzna „pierwszy obszar osiedleńczy w Generalnym Gubernatorstwie”.

- Mamy nadzieję, że stanie się ona głosem w dyskusji nad problemem opracowywania i wdrażania w życie nazistowskich planów budowania w Europie „nowego ładu etnicznego” – piszą jej autorki Agnieszka Jaczyńska i Magdalena Śladecka z Instytutu Pamieci Narodowej w Lublinie. – Opowiada ona nie tylko o przygotowaniu, przebiegu, charakterze Aktion Zamosc, ale i o nieplanowanych przez okupanta zjawiskach, które ona wywołała: organizowaniu pomocy dla wysiedlanej ludności Zamojszczyzny, podjęciu cywilnego i zbrojnego oporu w obronie Zamojszczyzny przez struktury Polskiego Państwa Podziemnego, jak też o powojennych próbach osądzenia zbrodni niemieckich na Zamojszczyźnie, podjętych przez międzynarodowe i polskie sądownictwo. Integralną częścią tego obrazu jest los niemieckich osadników sprowadzonych na Zamojszczyznę w ramach budowania „bastionu niemieckości”.

Wystawa, powstała w oparciu o materiały ikonograficzne pozyskane podczas szerokiej kwerendy w archiwach i muzeach, a także od osób prywatnych, uroczyście otwarta zostanie w Kazimierzu 21 czerwca po mszy świętej w Farze o godzinie 10.30. W programie przewidziana jest także prelekcja Agnieszki Jaczyńskiej  z IPN Lublin w Starej Wozowni za Farą.

Wystawę w wersji plenerowej pod auspicjami Akcji Katolickiej oglądać będzie można na placu wokół Fary do września włącznie.

Data publikacji:

Autor:

Komentarze