Skrzydła nad Kazimierzem: pokazy w powietrzu

Udostępnij ten artykuł

W nadwiślańskim Miasteczku zakończyła się trzecia edycja Skrzydeł nad Kazimierzem. Pokazy lotnicze, koncerty oraz wiele ciekawych spotkań – tak wygląda program imprezy.

W sobotnie i niedzielne przedpołudnie oczy zebranych na bulwarze wiślanym ludzi skierowane były ku niebu. Wszystko za sprawą trzeciej edycji Skrzydeł nad Kazimierzem, w ramach której odbywały się  pokazy dynamiczne w powietrzu w wykonaniu zespołu akrobacyjnego Orlik z Radomia i Biało - Czerwonych Iskier.

Zespół „Orlik” powstał w 1998 roku i lata na samolotach turbośmigłowych PZL-130 Orlik, skąd pochodzi jego nazwa.

- Zespół akrobacyjny Orlik obchodzi dziś swoje małe święto, gdyż dokładnie 20 lat temu pięciu pilotów z Radomia rozpoczęło pierwsze loty na tym samolocie i pokazy na różnych eventach lotniczych w Polsce oraz za granicą – mówi  por. Jakub Krych. - Piloci zespołu na co dzień są instruktorami w 42 Bazie Lotnictwa Szkolnego w Radomiu. Ich codzienną pracą jest nauka podchorążych podstaw pilotażowych oraz dydaktycznych w pierwszym samolocie wojskowym PZL-130 Orlik. Latanie zespołowe jest ich pasją i na to przeznaczają dużo wolnego czasu.

Skład zespołu, który zaprezentował się w Kazimierzu Dolnym to: lider i jednocześnie dowódca zespołu -  pułkownik Dariusz Stachurski, prawoskrzydłowy – kpt. Krzysztof Łysakowski, lewoskrzydłowy -  kpt. Robert Paciorek, drugi prawoskrzydłowy i jednocześnie solista zespołu -  kpt. Michał Anielak, drugi lewoskrzydłowy – por. Tomasz Litwinek.

Podniebne akrobacje podziwiało mnóstwo publiczności, która głośno oklaskiwała niezwykłe wyczyny pilotów. Zespół zaprezentował wspaniały pokaz akrobacji grupowej z elementami pilotażu indywidualnego. Pojawiły się efektowne układy grupowe i robiące niesamowite wrażenie wyczyny solisty – kap. Michała Anielaka, który wykonał między innymi lot odwrócony, beczki czy też figury pionowe wykorzystując maksymalnie możliwości samolotu. Niezwykle widowiskowe okazały się także, tzw. mijanki, od których ciężko było oderwać wzrok.

Nieco dalej, bo na Rynku, organizatorzy przygotowali wiele innych atrakcji, m.in. przejazd Motocyklowego Stowarzyszenia „Polskie Skrzydła – Polish Wings, spotkanie absolwentów Liceum Lotniczego w Dęblinie i występ zespołu Dywizjon 32, koncert Chóru Filharmonicznego przy Orkiestrze Kameralnej w Radomiu czy też koncert finałowy Festiwalu Piosenki Lotniczej „O laur Dowódcy Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych”.

Fragment pokazów lotniczych można zobaczyć na Facebooku.

 

Data publikacji:

Autor:

Komentarze