Prywaciarze w KOKPiT

Udostępnij ten artykuł

Już niebawem w Kazimierskim Ośrodku Kultury, Promocji i Turystyki zagości dość nietypowa wystawa. „Prywaciarze - początki polskiej mikroprzedsiębiorczości” to wystawa fotografii przedstawiających nasz kraj w okresie PRL-u.

W Kazimierskim Ośrodku Kultury, Promocji i Turystyki sobotę, 26 kwietnia odbędzie się wernisaż wystawy innej niż wszystkie dotychczasowe. Jak czytamy w zaproszeniu, nie zobaczymy na niej dzieł malarskich, a w centrum zainteresowania nie będzie również Kazimierza, ani kazimierskich krajobrazów. Czym tym razem zaskoczy nas KOKPiT?

Poświąteczna wystawa będzie okazją do powspominania nie tak dawnej historii naszego kraju, bo okresu PRL-u i jego systemu gospodarczego, w którym, jak piszą organizatorzy,  „obok wielkich kombinatów i fabryk - na marginesie życia gospodarczego całkiem nieźle miała się prywatna przedsiębiorczość, czyli tzw. „prywaciarze”.

- Wystawa „Prywaciarze - początki polskiej mikroprzedsiębiorczości” to wystawa fotografii zaprezentowanych na 25 wielkoformatowych planszach – piszą organizatorzy. - Zobaczymy na niej fotografie rzemieślników ze swoimi wyrobami, kupców na tle małych sklepów i straganów, zbitą z desek szopę na gruzowisku Warszawy, a niej reklamy zachęcające do skorzystania z pedicure i manicure. Będzie można zapoznać się również z informacjami o wydawanych przez władze PRL przepisach i tajnych instrukcjach dotyczących zwalczania „prywaciarzy” i efektach takich działań.

Pomysłodawcą, organizatorem i instytucją finansującą ogólnopolski cykl wystaw "Prywaciarze” jest Akademia Liderów Innowacji i Przedsiębiorczości Fundacja dr Bogusława Federa, której statutowym celem jest między innymi wspieranie idei przedsiębiorczości i mikrofirm.

- O tym, jak wyglądała polityka władz PRL wobec "prywaciarzy” na wernisażu wystawy opowie nam pan Piotr Kutkowski – komisarz wystawy, dziennikarz, specjalista od publicystyki społecznej i reportaży podróżniczych – czytamy w zaproszeniu.

Wystawa będzie czynna do 15 maja. Wstęp zarówno na wernisaż, jak i wystawę – wolny.

Data publikacji:

Autor:

Komentarze