Organy znowu zabrzmią festiwalowo

Udostępnij ten artykuł

8 koncertów w sobotnie wieczory lipca i sierpnia. Pierwszy z nich już w najbliższą sobotę. Startuje Wirtualny Kazimierski Festiwal Organowy.

Tegoroczny festiwal będzie miał charakter szczególny. Obecny rok jest bowiem w Kazimierzu rokiem kazimierskich organów. Instrument powstał w 1620 r. a za jego twórcę uważa się włoskiego organmistrza przybyłego do Kazimierza z Warszawy – Szymona Liliusza. Organy te wespół ze swym wspaniałym modrzewiowym prospektem są obiektem szczególnie wartościowym i stanowią unikat w skali światowej.
Kiedy planowano tegoroczne koncerty, nikt nawet nie przypuszczał, że kazimierski festiwal organowy przeniesie się w całości do sieci. Pandemia covid-19 jednak sprawiła, że organizacja festiwalu stanęła w ogóle pod znakiem zapytania. Wirtualny jego charakter w tym roku wynika więc z potrzeby sytuacji. To sprawi jednak, że muzyka kazimierskich organów w roku ich jubileuszu będzie dostępna dla wielu miłośników muzyki organowej, także dla tych, którzy nigdy dotąd w Kazimierzu nie byli. Na szczęście będzie dostępna także i dla tych, którzy nie wyobrażają sobie Miasteczka bez tego festiwalu i bez osobistego w nim uczestnictwa – jednak przy zachowaniu reżimu sanitarnego.
Zanim jednak festiwalowo zabrzmią organy, warto przyjrzeć się z bliska, jak są zbudowane i jak działają. Na prospekt organowy co prawda nie wejdziemy, ale poznanie instrumentu umożliwią nam krótkie filmiki „Zanim zabrzmią organy” zrealizowane przez Kazimierski Ośrodek Kultury Promocji i Turystyki w ramach promocji festiwalu.
- Wiele osób kazimierskie organy widziało, wiele osób je słyszało, ale nie każdy wie, jak one działają. Stąd pomysł, by pokazać instrument „od kuchni” – mówi Aleksandra Ścibior z Kazimierskiego Ośrodka Kultury Promocji i Turystyki. – Przygotowaliśmy 7 krótkich filmików, w których przewodnikiem po kazimierskich organach jest Janusz Głos wieloletni organista w farze. Opowiada on, jak organy działają, jak są zbudowane, przedstawiając ciekawostki zza kulis, gdzie zwykli ludzie raczej wejścia nie mają.
W sieci dostępnych jest już pięć odcinków serii „Zanim zabrzmią organy”. Kolejne dwa ukażą się w tym tygodniu – w ostatnim z nich usłyszymy, jak brzmią kazimierskie organy, zanim jeszcze rozpocznie się festiwal.
Zanim organy zabrzmią festiwalowo, będzie je można posłuchać w każdą sobotę i niedzielę o godzinie 13:00.
- W soboty i niedziele zapraszamy na prezentacje organowe o godz. 13.00 – czytamy na stronie kazimierskiej fary. – Ofiary składane przy tej okazji służą bieżącej konserwacji i strojeniu instrumentu.
Wirtualny Kazimierski Festiwal Organowy 2020
Program koncertów:

4 lipca Roman Perucki – organy; Maria Perucka – skrzypce; Łukasz Długosz – flet |
11 lipca Bjorn O. Wiede – organy |
18 lipca Julian Gembalski – organy |
25 lipca Arkadiusz Bialic – organy; Mirosław Pachowicz – fagot; Łukasz Perucki – skrzypce |
1 sierpnia Matthias Bohlert – organy; Krzysztof Karpeta – wiolonczela |
8 sierpnia Marek Stefański – organy; Milena Sołtys-Walosik  - sopran |
15 sierpnia Krzysztof Urbaniak – organy |
22 sierpnia Gabriele Giacomelli – organy
W tym roku koncerty rozpoczynać się będą nietypowo o godzinie 19:00, co związane jest z faktem ich transmisji w TVP Lublin i w sieci.
- Koncerty będą transmitowane w czasie rzeczywistym nie tylko w TVP Lublin, ale także na stronie KOKPiT, na kanale YouTube i w mediach społecznościowych – mówi Mariusz Płoszaj – Mazurek dyrektor KOKPiT.
Organizatorzy: Kazimierski Ośrodek Kultury, Promocji i Turystyki, UM Kazimierz Dolny; Parafia Rzymskokatolicka p. w. św. Jana Chrzciciela i św. Bartłomieja Apostoła w Kazimierzu Dolny; Towarzystwo Ochrony Dziedzictwa Kulturowego „Kazimierska Fara”.
Kazimierski Portal Internetowy jest patronem medialnym festiwalu.

Data publikacji:

Autor:

Komentarze