Na Szkolnej jasno i oszczędnie

Udostępnij ten artykuł

Kazimierz Dolny przymierza się do wymiany oświetlenia ulicznego na energooszczędne na terenie całej gminy. Jak to może w przyszłości wyglądać, można zobaczyć na przykładzie chociażby ulicy Szkolnej, gdzie właśnie testowane są żarówki niskoemisyjne.

Na ulicy Szkolnej jest teraz jaśniej. Od połowy października testowane są tutaj ekonomiczne lampy uliczne.

- To bardzo nowoczesne, sterowane przy udziale mikroprocesorów źródło światła – mówi wiceburmistrz Kazimierza Dariusz Wróbel. – Każda żarówka jest tak ustawiona, że wytraca moc w określonych porach dnia. Firma ocenia, że powinniśmy uzyskać oszczędności zużycia energii nawet do 70 %.

- Nasze ledówki pozwalają na uzyskanie znacznych oszczędności energii elektrycznej dzięki zastosowaniu opracowanych przez nas rozwiązań, a co za tym idzie, więcej środków finansowych zostaje w kasie samorządu, przy czym nie ma konieczności wymiany całej lampy ulicznej, a jedynie starej żarówki – mówi Agnieszka Denderes z firmy Auto Power Electronic z Opola, która zamontowała oświetlenie na Szkolnej w ramach bezpłatnego testu. –  W każdej naszej ledówce jest mikroprocesor z programem ograniczającym jej moc, a tym samym zużycie pądu w godzinach późnonocnych, tj. w porze kiedy korzystanie z przestrzeni publicznej jest sporadyczne.

Żarówki wymieniono w 21 lampach, w tylu, ile tworzy jeden obwód oświetleniowy. Tyle potrzeba, by w sposób mierzalny ocenić rzeczywiste efekty.

- Jeżeli dojdziemy do wniosku, że efekt związany z ograniczeniem zużycia energii jest na tyle duży, że one nam się sprawdzają, to będziemy mogli je zakupić po cenach promocyjnych – mówi wiceburmistrz. – W tej chwili gmina nie ponosi z tytułu ich użytkowania żadnych opłat.

Na razie lampy świecą, wzbudzając różne emocje – jednym podoba się takie chłodne, prawie dzienne światło, inni wolą klimat ciepłego światła sodowego.

- Jeżeli ma to pójść w kierunku oszczędności, jestem jak najbardziej za – mówi radna Ewa Wolna.

Lampy zainstalowano 10 października pokazowo przy okazji organizowanego przez Związek Gmin Lubelszczyzny Konwentu Samorządów Województwa Lubelskiego poświęconego m.in. sprawom zarządzaniu: systemami oświetlenia dróg i miejsc publicznych oraz gospodarką odpadami komunalnymi. Poświecą jeszcze co najmniej pół roku, być może zostaną na dłużej, jeżeli gmina zdecyduje się na ich zakup.

Data publikacji:

Autor:

Komentarze