Konwent Marszałków RP w Kazimierzu

Udostępnij ten artykuł

W Kazimierzu obradował III Konwent Marszałków Rzeczpospolitej Polskiej. Obrady, zdominowane przez temat finansowania nauki i biznesu oraz reaktywowania szkolnictwa zawodowego,  zakończyły prezydencję województwa lubelskiego w Konwencie Marszałków Województw RP. 

Kazimierz Dolny gościł marszałków wszystkich województw Polski. 29 października obradował tu III  Konwent Marszałków Rzeczpospolitej Polskiej. To ostatni konwent – po spotkaniach w Lublinie i Nałęczowie – zorganizowany na Lubelszczyźnie w czasie trwania 6 – miesięcznej prezydencji Lubelskiego w Konwencie Marszałków RP. 

 

W trakcie trwania obrad poruszono dwie najważniejsze sprawy: temat finansowania nauki i biznesu oraz reaktywowania szkolnictwa zawodowego.

 

- Bardzo duży ciężar został położony na tę pierwszą oś tematyczną. Założenia Komisji Europejskiej są takie, że poprzez innowacje, poprzez badania, rozwój i komercjalizację wiedzy będziemy mogli zwiększyć tempo rozwoju gospodarczego – mówił marszałek województwa lubelskiego Sławomir Sosnowski. – Chodzi o to, byśmy dzięki tym działaniom stworzyli w regionach jak najwięcej trwałych miejsc pracy. Na tę pierwszą oś tematyczną będziemy mieli około 160 mln euro. Dla przykładu podam, że w poprzednim okresie finansowania na innowacje mieliśmy tylko 5 mln euro. Dzisiaj naprawdę trzeba bardzo intensywnie myśleć o tym i działać również w tym zakresie, by włączyć przedsiębiorstwa do wdrażania innowacyjności, do pracowania nad badaniami, nad rozwojem. W poprzednim Regionalnym Programie Operacyjnym głównie inwestowaliśmy w instytuty, uniwersytety, uczelnie wyższe, zbudowaliśmy potężne substancje kubaturowe. Naszym zdaniem należałoby je teraz wyposażyć wewnątrz tak, by mogły służyć pracom badawczo – rozwojowym.

 

Obecny rok szkolny 2014 / 15 został ogłoszony przez Ministerstwo Edukacji Narodowej rokiem szkolnictwa zawodowego. Po okresie zhumanizowania oświaty w obliczu braku fachowców przyszedł w końcu czas na reaktywację tego typu szkolnictwa. 

 

- Chcemy zrobić projekt, który w sposób kompleksowy zwiąże kierunki kształcenia w naszym województwie z potrzebą regionalnej gospodarki, czyli dla przykladu: nie ma potrzeby dzisiaj w 2 sąsiednich powiatach konkurowania w tym samym zawodzie, ponieważ można by było na bazie istniejacych szkół zawodowych tak rozśrodkować kierunki kształcenia, by mieć cały wachlarz kierunków kształcenia zawodowego, by sąsiednie szkoły ze sobą nie konkurowały, bo to niekoniecznie na dobre wychodzi - powiedział marszałek Sosnowski.

 

Konwent w Kazimierzu był również ostatnim w tej kadencji samorządów, więc miał także charakter podsumowujący. 

W tym czaie – w ciągu ostatnich 4 lat kadencji w latach 2011 – 14 – miało miejsce 8 prezydencji, odbyły się 24 posiedzenia, poruszono 127 tematów i przyjęto 277 stanowisk.  Konwent Marszałków między innymi doprowadził do umożliwienia budowy lub modernizacji dróg lokalnych w ramach tzw. małej infrastruktury, kontynuowania Narodowego Programu Zwalczania Chorób Nowotworowych, zwiększenia środków rezerwy celowej na zadania dotyczące realizacji ustawy o świadczeniach rodzinnych, uzupełnienia środków na realizację zadań w zakresie organizowania i prowadzenia ośrodków adopcyjnych z rezerwy celowej budżetu państwa.

 

Konwent Marszałków Województw RP jest ciałem opiniotwórczo-doradczym, które reprezentuje interesy wszystkich 16 polskich województw. Powstał on w 1998 roku, a każde z województw przejmuje w nim prezydencję na określony czas, który obecnie wynosi 6 miesięcy. Następną prezydencję sprawować będzie województwo wielkopolskie.

Data publikacji:

Autor:

Komentarze