Koleżanka Niepodległej

Udostępnij ten artykuł

Gdy Polska świętuje stulecie odzyskania niepodległości, Zespół Szkół im. Jana Koszczyca Witkiewicza obchodzi swojego istnienia. Główne uroczystości odbędą się w 26 października, ale już teraz wszystkie tegoroczne imprezy wpisują się w kalendarz rocznicowy.

Sto lat temu Polska odzyskała niepodległość. Razem z nową rzeczywistością państwową organizowało się szkolnictwo.  W pobliskim Nałęczowie w odpowiedzi na potrzeby kraju zniszczonego po I wojnie światowej powstała Szkoła Rzemiosł Budowlanych, przeniesiona rok później do Kazimierza Dolnego. Jej założycielem i pierwszym dyrektorem był architekt i konserwator zabytków Jan Koszczyc Witkiewicz – autor szeregu projektów, które nadały niepowtarzalny charakter Miasteczku. W szkole, która początkowo mieściła się w murach klasztoru franciszkanów, a z czasem przeniosła się do nowo wybudowanych przy czynnym udziale uczniów budynków nad Wisłą, kształcili się przyszli ślusarze, stolarze, mularze i koszykarze. Tuż przed wojną dołączają do nich młodzi elektrycy, a po wojnie - stolarze, cholewkarze i krawcy. Zawsze jak widać szkoła dostosowuje nauczane tu zawody do potrzeb rynku pracy. Tak jest i dziś, w związku z turystycznym charakterem Kazimierza obecnie uczą się tu hotelarze, technicy obsługi ruchu turystycznego, logistycy, a także w szkole branżowej – cukiernicy, piekarze, mechanicy samochodowi, lakiernicy, ślusarze i przedstawiciele wielu innych profesji.

Sto lat – szmat czasu. Szkoła, która formowała się wraz z odradzającą się Polską, nadal wraz z nią się zmienia. W procesie kształcenia wykorzystuje środki unijne, wyjazdy na praktyki w kraju i zagranicą. Powstają nowe pracownie takie jak Szkolny Hotelik Koszczyc, pracownia logistyczna KoszczycTrans, Park Rozrywki „Z fizyką za pan brat”.

Uczniowie oprócz nauki zawodu przygotowani są do roli obywateli czynnie włączających się w życie lokalnych społeczności. Są obecni w przestrzeni Kazimierza, czy to organizując Biegi Uliczne o Puchar Burmistrza Kazimierza, Gwiaździsty Rajd Gimnazjalny, inicjując uroczystości patriotyczne jak powstanie dąbrowy katyńskiej w Kazimierzu czy to zwyczajnie uczestnicząc w wielu kazimierskich inicjatywach, jak choćby wolontariat na świetlicy św. Anny.

Jaka jest to szkoła? Taka jak Polska, w której żyjemy. Od stu lat towarzyszy jak najlepsza koleżanka Niepodległej.

 

 

Tekst i foto: Zespół Szkół

im. Jana Koszczyca Witkiewicza

Data publikacji:

Autor:

Komentarze