Kolejny dzwonek w temacie szkoły

Udostępnij ten artykuł

Wybrzmiał już pierwszy po wakacjach dzwonek we wszystkich szkołach w gminie Kazimierz Dolny. W tym roku naukę w klasach pierwszych rozpocznie 185 uczniów szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych.

Pierwszy września to tradycyjnie pierwszy po wakacjach dzień w szkole. Pierwsze dzwonki zwołały dziś dzieci i młodzież we wszystkich szkołach w gminie – podstawowych: w Dąbrówce, Rzeczycy, Bochotnicy, Skowieszynku i w Kazimierzu – w Gminnym Zespole Szkół i Zespole Szkół im. Jana Koszczyca Witkiewicza.

W sumie po wakacjach naukę w klasach pierwszych rozpocznie 80 uczniów szkół podstawowych, w tym około 30 sześciolatków, 46 gimnazjalistów i 59 uczniów szkół ponadgimnazjalnych.

W Gminnym Zespole Szkół w Kazimierzu pierwszy dzwonek po raz kolejny wybrzmiał w szkole modułowej, gdzie w tym roku wydzielono specjalną część dla maluchów, niedostępną dla pozostałych uczniów. Najmłodsze dzieci mają tu swoją szatnię z kolorowymi szafeczkami, łazienkę i dodatkową salę do zabaw. Przybyło też dodatkowe wejście główne – z dotychczasowego – od strony ulicy Lubelskiej korzystają tylko dzieci klas 1 – 3, pozostali uczniowie wchodzą wejściem od strony boiska.

Na nowy gmach kazimierskie dzieci będą jednak musiały jeszcze poczekać. Już dawno wiadomo, jak nowa szkoła będzie wyglądać. Jest też już projekt techniczny i pozwolenie na budowę. O tym, kto tę budowę poprowadzi, gmina zdecyduje prawdopodobnie w przeciągu miesiąca. Do przetargu stanęło bowiem 15 firm, w tym 2 aż z Hiszpanii.

- Przy tak dużym przedsięwzięciu, gdzie jest dużo wymaganych dokumentów, badanie ofert jest bardzo pracochłonne i czasochłonne – mówi burmistrz Grzegorz Dunia. – Kwota zamówienia jest wysoka, wiec obowiązują procedury związane z prawem unijnym. Ale bardzo intensywnie pracujemy nad tym, żeby jak najszybciej wszystko dokładnie przebadać, rozstrzygnąć przetarg i wyłonić wykonawcę.

Rozstrzygnięcia przetargu możemy się spodziewać za 3 – 4 tygodnie.

- Jeśli przetarg się uprawomocni, będziemy mogli podpisać umowę. I mam nadzieję, że jeszcze w tym roku jest szansa na to, żeby z tą inwestycją ruszyć – mówi burmistrz.

Większość środków przeznaczonych na tę inwestycję pokryje skarb państwa, gdzie już zabezpieczono na ten cel 20 mln zł. To jednak nie wystarczy na dokończenie budowy. Firmy, które stanęły do przetargu, wystawiły oferty od 26 mln – najtańsza – do 33 mln zł – najdroższa. Nie wiadomo, którą z nich gminna komisja przetargowa uzna za najkorzystniejszą. Pytanie, skąd wziąć pozostałe pieniądze?

Burmistrz ma nadzieję odzyskać pieniądze od ubezpieczyciela starego budynku, który ucierpiał w wyniku wybuchu gazu. Innym źródłem mogą być także obligacje gminne.

- Będziemy sobie radzić – z tego lub innego źródła – mówi burmistrz. –I tych środków nam na pewno wystarczy.

Nie wszyscy są jednak takimi optymistami.

- Kosztorys inwestorski opiewa na kwotę, bagatela, ok. 33 milionów złotych, zaś zabezpieczona w budżecie i Wieloletniej Prognozie Finansowej kwota, to jedynie 24 miliony. Najtańsza zaś, przedstawiona przez jedną z 15 firm oferta, wynosi „tylko” ponad 26 milionów!!! – bulwersuje się radny Rafał Suszek na Kazimierskim Blogu Janusza Kowalskiego.  -  W sytuacji, kiedy konkurencja na rynku usług budowlanych jest duża i kiedy mamy do czynienia z kryzysem, jeśli najniższa oferta przekracza o ponad 2 miliony złotych umownie zabezpieczone środki, budowa szkoły jest mrzonką, o czym mówiłem wraz z radnym Kowalskim od samego początku.

Nowy rok szkolny 2014 / 15 to w Kazimierzu rok wielkich wyzwań przy niżu demograficznym, który jednak pozwolił otworzyć w podstawowych szkołach gminnych w terenie po 1 klasie pierwszej, a w samym Miasteczku po dwie pierwsze zarówno w szkole podstawowej, gimnazjum, jak i prowadzonym przez Powiat Puławski Zespole Szkół im. Jana Koszczyca Witkiewicza, gdzie dodatkowo trwają jeszcze zapisy do klasy kolejnej – do klasy pierwszej Liceum dla Dorosłych.

- To ostatnia szansa, by razem w jednym oddziale mogli uzupełnić wykształcenie absolwenci szkół podstawowych, gimnazjów i zasadniczych szkół zawodowych – mówi dyrektor ZS im. Koszczyca Teodor Józefacki. – Od następnego roku każdy z nich będzie musiał szukać dla siebie odpowiedniego typu szkoły.

Pierwszy września w kazimierskich szkołach minutą ciszy uczczono również 75 rocznicę wybuchu II wojny światowej.

Data publikacji:

Autor:

Komentarze