Kazimierzacy na marszu w Warszawie

Udostępnij ten artykuł

W ostatni weekend odbył się w Warszawie marsz patriotyczny pod hasłem „Obudź się Polsko”. W manifestacji uczestniczyli także kazimierzacy.

„Obudź się Polsko” to hasło marszu patriotycznego, który odbył się w ostatni weekend września w Warszawie. Do manifestacji, której głównym celem był protest przeciwko dyskryminacji Telewizji Trwam, przyłączyli się za sprawą Akcji Katolickiej działającej przy Parafii Św. Jana Chrzciciela i Św. Bartłomieja Apostoła w Kazimierzu także kazimierzacy. Do stolicy pojechało 12 osób w różnym wieku.

- Na ogół atmosfera zgromadzenia była podniosła, modlitewna, rodzinna i radosna –relacjonuje Tomasz Nadolski z Akcji Katolickiej, jeden z uczestników marszu. – Były i żarty, i delikatne satyry polityczne. Dwóch młodych mężczyzn niosło chorągiew z tekstem: „18 Batalion Moherowych Beretów z Tczewa”. Panowie robili furorę, wzbudzili wielkie zainteresowanie fotoreporterów.

Kazimierzacy wyróżniali się w tłumie dzięki charakterystycznym „flagom” – umieszczonym na kilkumetrowych wiklinowych kijach wstążkom w barwach narodowych, maryjnych i papieskich.

W Warszawie kazimierzacy wysłuchali koncertu z udziałem aktorów i orkiestry „Wiktoria” z parafii cywilno – wojskowej w Rembertowie, a potem mszy na Placu Trzech Krzyży, podczas której wystąpił ks. Tadeusz Rydzyk – dyrektor Radia Maryja i Telewizji Trwam.

- Po końcowym błogosławieństwie odśpiewaliśmy hymn „Boże, coś Polskę” – fragment końcowy w wersji „Ojczyznę wolną racz nam wrócić Panie”. Pielgrzymi, którzy tu przyjechali, którym władza zamyka bezpłatny dostęp do ich ulubionej katolickiej Telewizji Trwam stwierdzili tym samym, że nie ma dzisiaj w Polsce wolności słowa, a więc nie jest ojczyzna w pełni wolna – relacjonuje Tomasz Nadolski.

Manifestacja – której liczebność - jak mówi Tomasz Nadolski - jedni szacują na 200 tys., inni na 500 tys. osób – przebiegała w spokojnej atmosferze. Portal Onet.pl podaje, że służby porządkowe mówią o 40-50 tysiącach.

- Było zaskakująco dużo młodych ludzi. Były tam uśmiechnięte, skromnie ubrane młode dziewczyny, kibice piłkarscy w swoich szalikach, młodzi rodzice z dziećmi – opowiada Tomasz Nadolski. – Moje zaskoczenie jest tym większe, że media „głównego nurtu” pokazują zazwyczaj odbiorców Radia Maryja i Telewizji TRWAM, jako stare babcie i starych dziadków.

Z Puław na marsz do Warszawy pojechało w sumie 8 autokarów – z Koła Przyjaciół Radia Maryja, z Zakładów Azotowych, z Zarządu Oddziału NSZZ Solidarność i z Biura Poselskiego PiS.

 

Fot. Janusz Kowalski

 

Data publikacji:

Autor:

Komentarze