Kapliczka Witkiewicza odnowiona

Udostępnij ten artykuł

U podnóża murów Klasztoru Ojców Reformatów w Kazimierzu znajduje się miejsce pamięci narodowej. Tablice i pomniki upamiętniają ofiary II wojny światowej, ofiary ustroju komunistycznego a także bohaterów Cudu nad Wisłą 1920 r. Wśród nich znajduje się także wyjątkowa drewniana kapliczka z figurką Matki Boskiej, która niedawno powróciła na swoje miejsce po renowacji. 

Historia tej kapliczki sięga niemalże stu lat. Zaprojektował ją architekt Jan Koszczyc Witkiewicz w latach 20. ubiegłego wieku a jej wykonaniem zajęli się jego uczniowie ze Szkoły Rzemiosł Budowlanych nad Wisłą, której Koszczyc Witkiewicz był w tym czasie właścicielem i dyrektorem.


Charakterystyczne dla kapliczki są zdobienia w stylu zakopiańskim a także znajdująca się w niej drewniana rzeźba Matki Boskiej, stylizowana na twórczość ludową. Autorem polichromowanej figurki jest rzeźbiarz Aleksander Żurakowski, który należał do kadry nauczycielskiej w Szkole Rzemiosł Budowlanych nad Wisłą.

Jednak od pewnego czasu kapliczki brakowało pod klasztornymi murami. Została oddana do renowacji, lecz teraz ponownie znalazła się na swoim miejscu. W przeciągu paru tygodni przywrócono jej dawny wygląd i zadbano, by można ją było podziwiać jeszcze przez wiele lat. Cały proces przebiegał za zgodą konserwatora zabytków, który pokrył także część kosztów odnowy.

Data publikacji:

Autor:

Komentarze