Goście z Bałkanów w Kazimierzu

Udostępnij ten artykuł

Na Lubelszczyźnie gości delegacja przedstawicieli państw bałkańskich ubiegających się o przyjęcie do Unii Europejskiej. Wczoraj goście odwiedzili Kazimierz Dolny przyglądając się obiektom odnowionym dzięki funduszom europejskim.

Delegacja przedstawicieli sześciu państw bałkańskich: Serbii, Kosowa, Bośni i Hercegowiny, Macedonii, Czarnogóry i Albanii gościła wczoraj w Kazimierzu Dolnym. Goście oglądali obiekty powstałe lub odnowione dzięki funduszom unijnym: gmach główny Muzeum Nadwiślańskiego, Farę, Zamek i bulwar nadwiślański.

Wizyta w Kazimierzu to część tygodniowego pobytu delegacji państw bałkańskich w Polsce w ramach tzw. akademii rozszerzeniowej przygotowanej wspólnie przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych i Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

- Chcemy z jednej strony promować Polskę, polskie rolnictwo i polskie doświadczenia w wykorzystaniu funduszy europejskich – mówi Anna Sochańska zastępca dyrektora w Departamencie Polityki Europejskiej w Ministerstwie Spraw Zagranicznych. – Z drugiej strony chcemy w ramach tej promocji udzielać wymiernej pomocy polegającej na wymianie konkretnych doświadczeń dla kandydatów do Unii Europejskiej.

Na Lubelszczyźnie goście oglądali między innymi Zakłady Mięsne Dobrosławów i Zakłady Mleczarskie Krasnystaw – wiodące lubelskie marki.

- Pokazujemy nasz sukces. Zakłady w Dobrosławowie czy Krasnymstawie to przykłady naprawdę świetnej przedsiębiorczości – mówi Anna Sochańska. – Pierwsze reakcje naszych gości są fantastyczne. Oni sobie nie wyobrażali, że w Polsce taki sukces jest możliwy.

Podczas wizyty studyjnej w Polsce goście z Bałkanów poznawali w praktyce, jak zdobywać fundusze i jakie są efekty dobrego ich wykorzystania.

- Wybraliśmy Lubelszczyznę, ponieważ ten region sprzed 10 lat przypominał to, co teraz można zobaczyć na Bałkanach, czyli ich potrzeby są podobne do tych, które my mieliśmy 10 czy 15 lat temu, gdy korzystaliśmy z różnych funduszy przedakcesyjnych – mówi Monika Tyska zastępca dyrektora Departamentu Współpracy Międzynarodowej Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

W czasie wizyty strona polska odpowiadając na oczekiwania gości przekazuje swoje doświadczenia w pozyskiwaniu i wykorzystaniu funduszy unijnych, mówi też o swoich błędach, by mogli ich uniknąć partnerzy bałkańscy. Podkreśla również wagę własnego dziedzictwa kulturowego, które stanowi bazę do budowania własnej niepowtarzalnej marki.

To pierwsza sesja tzw. akademii rozszerzeniowej – wspólnego projektu Ministerstwa Spraw Zagranicznych i Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Data publikacji:

Autor:

Komentarze