Goldberg na Wielkie Otwarcie

Udostępnij ten artykuł

Już za kilka dni wielkie otwarcie nowej siedziby Muzeum Sztuki Złotniczej, oddziału Muzeum Nadwiślańskiego w Kazimierzu Dolnym. Inaugurację budynku 9 grudnia uświetni m.in. wernisaż wystawy "Chaim Goldberg. Powrót do Kazimierza nad Wisłą".

W najbliższy poniedziałek, 9 grudnia 2013 roku o godzinie 15.00, w gmachu głównym Muzeum Nadwiślańskiego odbędzie się główne wydarzenie tegorocznego jubileuszu 50-lecia istnienia Muzeum Nadwiślańskiego w Kazimierzu Dolnym. Będzie to uroczyste otwarcie nowej siedziby muzeum mieszczącej się przy ul. Rynek 19.

- Nowy budynek zaprojektowany został przez prof. Lecha Kłosiewicza – czytamy w informacji prasowej przygotowanej przez Muzeum Nadwiślańskie. – Obiekt posiada trzy kondygnacje nadziemne oraz zabytkowe piwnice. Jego powierzchnia użytkowa wynosi ponad 1200 m². Nowa siedziba powstała dzięki środkom finansowym RPO Województwa Lubelskiego na lata 2007-2013.

Warto również wspomnieć o tym, że podczas oficjalnego otwarcia udostępnione zostaną dwie ekspozycje: stała wystawa sreber stołowych i kultowych Oddziału Muzeum Sztuki Złotniczej w zabytkowych piwnicach oraz wystawa czasowa prac Chaima Goldberga. 

- Chaim Goldberg jest uznawany za kronikarza-artystę żydowskiego życia w Sztetł - jego twórczość pokazuje, że nie tylko zasłużył na to miano, lecz zawędrował znacznie dalej. Jego własny Sztetł - Kazimierz Dolny, jest jednym z najbardziej malowniczych miejsc w Polsce. Ze względu na swoje naturalne piękno stał się on źródłem inspiracji dla artystów wszelkiego rodzaju. Po drugiej wojnie światowej stał się jeszcze bardziej istotnym miejscem na mapie Polski. Kolory Goldberga i kompozycje, którymi się posługuje, snują opowieść o dzieciństwie głęboko zakorzenionym w żydowskiej kulturze Sztetł Europy Wschodniej – mówi dr Waldemar Odorowski, kierownik Kamienicy Celejowskiej, oddziału Muzeum Nadwiślańskiego.

Na wystawie zatytułowanej "Chaim Goldberg. Powrót do Kazimierza nad Wisłą", będziemy mogli obejrzeć prace artysty urodzonego w 1917 r. w nadwiślańskim miasteczku. Dotrą one do nas z USA, gdyż to tam właśnie Goldberg spędził większość swojego życia. Mimo tego, że jego obrazy powstawały tak daleko od Kazimierza, malarz bardzo często ukazywał na nich uroki rodzinnej miejscowości.

- Być może Kazimierz był najważniejszy, być może był tylko pytaniem o to, co najważniejsze – mówi dr Odorowski. - W opowieści o Kazimierzu, jaką snuje w swoich obrazach Chaim Goldberg, zawieszone jest pytanie o kształt realności. W pierwszym planie jego malarstwa dojmująco przeważa potrzeba przywrócenia, równa niezgodzie na rzeczywistość.

- Wystawa prac Chaima Goldberga wzbogacona będzie o nowoczesne rozwiązania wystawiennicze. Dzięki zamontowanym na wystawie multimediom będziemy mogli głębiej poznać życie i twórczość artysty – mówi Seweryn Kuter z Muzeum Nadwiśłańskiego.

Turyści będą mogli także zwiedzać zlokalizowaną w zabytkowych piwnicach wystawę stałą Oddziału Muzeum Sztuki Złotniczej, na której zaprezentowane zostaną srebra kultowe i stołowe.

Zaś już od wtorku 10 grudnia Muzeum Nadwiślańskie – gmach główny będzie otwarty dla zwiedzających codziennie w godzinach od 10.00 do 16.00. W nowym budynku można także wstąpić do sklepiku muzealnego i kawiarenki.

 

Data publikacji:

Autor:

Komentarze