Ekstremalna Droga Krzyżowa przejdzie przez Kazimierz

Udostępnij ten artykuł

42 kilometry polnych przede wszystkim dróg przemierzą nocą 18 marca uczestnicy I puławskiej edycji Ekstremalnej Drogi Krzyżowej. Jej trasa z Puław do Wąwolnicy przebiegać będzie także przez Kazimierz Dolny.

42 kilometry. Pieszo. Do tego noc, nieznany teren, gdzie liczyć można tylko na siebie i mapę, zimno – bo marcowa noc wciąż jeszcze przynależy do zimowych, i modlitwy w szczerym polu u stóp przydrożnych kapliczek czy krzyży. Brzmi ekstremalnie? To kto się wybiera, by pokonać trasę Bursztynową św. Brata Alberta od Puław do Wąwolnicy? Po drodze będą między innymi wzgórza parchackie i zbędowickie, bochotnicki zamek, kazimierskie Góry i Doły, Kwaskowa Góra, Wylągi oraz Skowieszynek i Rzeczyca.

Puławska I edycja Ekstremalnej Drogi Krzyżowej rozpocznie się 18 marca mszą świętą o godz. 20.30 w Kościele Matki Bożej Różańcowej w Puławach. Zakończy się - jak przewidują organizatorzy – w godzinach porannych przy sanktuarium Matki Bożej Kębelskiej w Wąwolnicy.

- Idea Ekstremalnej Drogi Krzyżowej wypłynęła z potrzeby znalezienia męskiego aspektu duchowości, poszukiwania miejsca mężczyzny w Kościele – mówi Michał Widz, koordynator Ekstremalnej Drogi Krzyżowej w Puławach. – Wyzwania, długa droga, marsz – to jest coś, co facetów kręci. To bierze się z totalnie męskiej duchowości. Nie jest jednak powiedziane, że Ekstremalna Droga Krzyżowa jest adresowana tylko do mężczyzn. Ona też jest jak najbardziej dla kobiet, bo kobiety przecież też mogą podejmować wyzwania i to robią. Jest przeznaczona dla wszystkich, którzy tego chcą.

Żeby wyjść na trasę, trzeba się najpierw zarejestrować. Zapisy odbywają się wyłącznie przez stronę internetową edk.org.pl i trwają do 13 marca do godz. 23.00. W dniu Ekstremalnej Drogi Krzyżowej należy się jeszcze zarejestrować na plebanii Kościoła Matki Bożej Różańcowej w Puławach, uiścić 10 zł opłaty i odebrać zestaw startowy (opis trasy, rozważania, odblask oraz pamiątka).

Organizatorzy sugerują, by zabrać ze sobą sprawdzone, wygodne buty oraz ciepłą odzież, latarkę, najlepiej czołówkę i prowiant - ciepły napój oraz wysokoenergetyczny posiłek (batony, czekolada), a także drewniany krzyż – to przecież przede wszystkim nabożeństwo drogi krzyżowej.

Ekstremalna Droga Krzyżowa jest pomysłem księdza Jacka Stryczka oraz mężczyzn z Męskiej Strony Rzeczywistości w Krakowie. Odbywa się od 2009 roku. Z Puław wystartuje po raz pierwszy.

 

Z ostatniej chwili: Kazimierska parafia również organizuje Kazimierską Ekstremalną Drogę Krzyżową, która rozpocznie się także w piątek 18 marca mszą św. w Farze  o  godz. 18.00. Trasa o długości 33 km prowadzić będzie przez całą kazimierską parafię. Zakończenie przewidziano również  w Farze. Zapisy w zakrystii Kościoła Farnego.

 

Data publikacji:

Autor:

Komentarze