Do Kazimierza bez objazdu i bez obaw

Udostępnij ten artykuł

Sytuacja w Kazimierzu powoli wraca do normalności. Ewidentny tego znak – otwarto drogę z Puław przez Parchatkę i Bochotnicę.

Drogą z Puław do Kazimierza przez Bochotnicę mogą od dziś jeździć samochody komunikacji publicznej – autobusy i busy oraz autobusy podmiejskie – przywrócono kursowanie linii nr 12.

Auta osobowe muszą jeszcze do jutra korzystać z objazdu – droga z Bochotnicy do Kazimierza jest dla nich nadal zamknięta. Jadąc z Puław, należy skierować się w kierunku Lublina, a tuż potem skręcić w prawo na obwodnicę na opole Lubelskie – a tam na skrzyżowaniu znowu skręcić w prawo w kierunku Jeziorszczyzny i Kazimierza. Mapa objazdu – tutaj. Oczywiście z Puław przez Parchatkę do Bochotnicy dostać się można już bez problemu.

Sytuacja w Kazimierzu normalizuje się – mówi burmistrz Grzegorz Dunia. – Wszystkie ośrodki turystyczno – wypoczynkowe powinny funkcjonować normalnie. Kazimierz Dolny nie był zalany – podkreśla burmistrz – wystąpiły tylko miejscowe podtopienia z przesięków wałów. Sytuacja w Parchatce też jest opanowana, chociaż stan wody jest jeszcze dość wysoki. Stan wałów monitorującały czas odpowiednie służby.

 

Turyści w Kazimierzu byli obecni przez cały czas zagrożenia powodziowego, przyjeżdżały wycieczki. Otwarte były kawiarnie, czynne hotele i ośrodki wypoczynkowe, nawet te nad samą Wisłą.

– Niebezpieczeństwa nie ma, cały czas świadczymy usługi – mówi Marcin Urlich z Hotelu „Dwa księżyce”. – Z racji lokalizacji nad samą Wisłą dotknęły nas wprawdzie problemy z delikatnymi podsiąkami, ale zarówno w mieście, jak i hotelu jest bezpiecznie, nie widzimy żadnego zagrożenia ze strony Wisły, bo wały na wysokości Kazimierza są jednymi z najlepszych w Polsce.

 

Co możemy zobaczyć Kazimierzu podczas najbliższych dni? Galeria Letnia i Kazimierski Ośrodek Kultury zapraszają na wystawy fotografii.

Wystawa „Mięćmierzanie”
, na wernisaż której zapraszamy 29 maja o godz. 16.00 do Galerii Letniej, to swoisty portret zbiorowy społeczności Mięćmierza. Na wystawie zaprezentowanych zostanie ponad 40 fotografii autorstwa artysty – fotografika - Janusza Kobylińskiego, a także fotografii pochodzących ze zbiorów archiwalnych poświęconych mieszkańcom Mięćmierza.

„Kobieta i dziecko skarbem Afryki” to wystawa fotografii franciszkanina o. Bonifacego Kotrysa, który wiele lat spędził na misjach w Togo. Wystawa jest rodzajem hołdu złożonego afrykańskim kobietom i wyrazem wdzięczności dzieciom, które pomagały Autorowi w nauce języków gurma i moba i nawiązywaniu kontaktów z lokalną społecznością. Wernisaż wystawy 2 czerwca w Kazimierskim Ośrodku Kultury o godz. 17.00.

Wystawa fotografii Sylwestra Doraczyńskiego powraca do tematu tragedii samolotu prezydenckiego pod Smoleńskiem. Prezentowane prace zostały wykonane w Warszawie w czasie trwania żałoby narodowej. Wernisaż wystawy 4 czerwca o godz. 17.00 w Kazimierskim Ośrodku Kultury.

Miłośnikom literatury polecamy wizytę w muzeum literackim – Domu Marii i Jerzego Kuncewiczów. 29 maja o godz. 17.00 swoją poezję zaprezentują bracia Michał i Kamil Kamińscy – poeci najmłodszego pokolenia. Spotkanie odbędzie siew ramach cyklu „Semper in altum – zawsze wzwyż”. Następnego dnia o tej samej godzinie prof. Zofia Mitosek poprowadzi spotkanie w ramach „Niedzieli Literackiej” na temat „Gottlandu” Mariusza Szczygła.


Zwolennikom aktywnego wypoczynku polecamy spacery – przede wszystkim po kazimierskich wąwozach, które oprócz wizytówki Miasteczka (rynek - fara – baszta, zamek - Góra Trzech Krzyży) stanowią o wyjątkowości tego miejsca. A miłośnikom kazimierskiego rynku – krzesełko pod parasolem w jednej z rynkowych kawiarenek. Tak czy inaczej czas spędzony w Kazimierzu zawsze będzie wyjątkowy!

Data publikacji:

Autor:

Komentarze