CLV rocznica wybuchu powstania styczniowego

Udostępnij ten artykuł

Powstanie styczniowe to kamień węgielny w odzyskaniu niepodległości przez Polskę. Uczcijmy więc jego 155. rocznicę - zachęca młodzież z Nadwiślańskiego Legionu Strzeleckiego.

Józef Piłsudski zapisał się w historii Polski jako wybitny strateg i patriota. Poprzez ponadprzeciętne umiejętności wykorzystywania potencjału militarnego doprowadził do militaryzacji społeczeństwa polskiego. Dzięki temu Polacy zrozumieli, że interes państwa polskiego jest interesem wszystkich obywateli. Trafne jest także stwierdzenie, iż Józef Piłsudski odegrał ważną rolę jako orędownik patriotyzmu, który rozwinął w polskim narodzie miłość do Ojczyzny oraz poszanowania wartości - polskiej historii, dziedzictwa narodowego, języka ojczystego, tradycji czy kultury. Wywarł duży wpływ w kwestii przywracania pamięci o Powstaniu Styczniowym, a w jego przemówieniach i czynach wielokrotnie można zaobserwować gesty uznania dla weteranów.

Dla nas, żołnierzy wolnej Polski, powstańcy 1863 roku są i pozostaną ostatnimi żołnierzami Polski, walczącej o swą swobodę, pozostaną wzorem wielu cnót żołnierskich, które naśladować będziemy.

Przytoczone są częścią rozkazu Józefa Piłsudskiego ogłoszonego w rocznicę Powstania Styczniowego z 21 stycznia 1919 roku, dotyczącego uhonorowania Powstańców z 1863 roku poprzez zaliczenie ich do szeregów wojska z prawem noszenia munduru Wojska Polskiego w dni uroczyste. W swoim przemówieniu, Piłsudski podkreśla ofiarność i zapał weteranów w walce o niepodległą Ojczyznę w jakże nierównej walce, pomimo ubogiego wyposażenia i zupełnego braku umundurowania. Nawiązuje do więzi, jakie powinny łączyć wszystkich Polaków, nazywając Powstańców "naszymi ojcami i kolegami". W dalszej części rozkazu przypomina lata zapomnienia i zaznacza, że czasom niepamięci o polskich bohaterach należy położyć kres. Rozkaz ten miał być odczytany przed wszystkimi żołnierzami kompanii, szwadronów, baterii i zakładów, by wzorowali się oni na męstwie Powstańców Styczniowych  i naśladowali wypracowane przez nich cnoty żołnierskie.

Słowa te mają charakter ponadczasowy i zachęcają do refleksji. Odbiorcami słów Józefa Piłsudskiego oprócz jego żołnierzy jesteśmy dzisiaj także i my. Każdy Polak i Polka, niezależnie od wieku, powinien znać historię Powstańców Styczniowych i wielu innych bohaterów polskiej ziemi i oddawać im należny szacunek. Naszą powinnością jest także bycie świadomym ogromu ofiarności i cierpienia, jaki został włożony w budowanie niepodległości kraju przez naszych przodków, by nie dopuścić już nigdy więcej do rozlewu Polskiej krwi i tęsknoty za utraconą wolnością.

Także młodzież z Nadwiślańskiego Legionu Strzeleckiego, mając na uwadze dziedzictwo Powstańców Styczniowych oraz przekaz Józefa Piłsudskiego, po raz ósmy wyruszy spod Świątyni Sybilli z Puław do Kazimierza Dolnego w celu upamiętnienia udziału w Powstaniu, studentów puławskiego Instytutu Politechnicznego i Leśnego

VIII Marsz szlakiem Powstańców Styczniowych 1863 - 2018 w 155. rocznicę Powstania Styczniowego

7.00 wymarsz spod Świątyni Sybilli w Puławach

Porządek uroczystosci rocznicowych w Kazimierzu  21 stycznia godz. 12.00


* msza św. w Farze
* złożenie wieńców przy płycie pamiątkowej za Farą


Tekst: Beata Dagmara Kopcińska - studentka Akademii Sztuki Wojennej w Warszawie

Data publikacji:

Autor:

Komentarze