Zmarł Witold Kuncewicz

Udostępnij ten artykuł

31 maja 2009 roku o godzinie 14 czasu polskiego zmarł w Wirginii (USA) Witold Kuncewicz, jedyny syn Marii i Jerzego Kuncewiczów.

Witold Kuncewicz (1922-2009) uczęszczał go Gimnazjum im. Mikołaja Reja w Warszawie, następnie do Gimnazjum i Liceum im. Sułkowskich w Rydzynie. Ostatecznie ukończył Gimnazjum Giżyckiego na Wierzbnie. 9 września 1939 roku z Kazimierza Dolnego udał się na wygnanie wraz z rodzicami i ich przyjaciółmi (m.in. z Julianem Tuwimem, Antonim Słonimskim i Kazimierzem Wierzyńskim). Przez Rumunię, Jugosławię i Włochy przedostano się do Francji. Świadectwo dojrzałości otrzymał Kuncewicz w liceum im. Norwida w Paryżu. Po napaści Niemiec na Francję Kuncewiczowie przenieśli się do Wielkiej Brytanii. Witold Kuncewicz wstąpił do marynarki wojennej i pływał jako telegrafista na ORP "WIlk" i ORP "Jastrząb". Uratowany z zatopionego w roku 1942 "Jastrzębia", wraz z całą załogą otrzymał Krzyż Walecznych i skierowany został na ORP "Dzik", działający w basenie Morza Śródziemnego.

Po wojnie Kuncewicz zamieszkał w Anglii, przez pewien czas pływał w marynarce handlowej, potem został prywatnym przedsiębiorcą. Poślubił Eileen Herlie (1919-2008), wybitną brytyjską aktorkę teatralną i flmową. W roku 1952 udał się wraz z żoną do Stanów Zjednoczonych, gdzie założył przedsiębiorstwo budowlane. W roku 1955 do USA przybyła Maria Kuncewiczowa, w rok później - Jerzy Kuncewicz.

Małżeństwo Witolda i Eileen Kuncewiczów rozpadło się. Ich związek zainspirował Marię Kuncewiczową do napisania powieści Tristan 1946. Kuncewicz z drugą żoną Dorothy zamieszkał na stałe w Wirginii, na farmie Old Kennels (Stare Psiarnie). Zajmował się hodowlą koni i rolnictwem. Zdobywał liczne trofea jeździeckie.

Po śmierci matki (Maria Kuncewiczowa umarła w roku 1989) Kuncewicz założył Fundację Kuncewiczów, która w "Willi pod Wiewiórką" prowadziła ożywioną działalność artystyczną i naukową. Dyrektorem Fundacji był Edward Balawejder. Witold Kuncewicz finansował jej działalność.

W roku 2005 Witold Kuncewicz sprzedał dom Muzeum Nadwiślańskiemu w Kazimierzu Dolnym, które utworzyło nowy oddział, literacki, "Dom Marii i Jerzego Kuncewiczów". Dobra ruchome znajdujące się w "Willi pod Wiewiórką" są darem Witolda Kuncewicza.

Życie Kuncewicza znalazło odbicie nie tylko w "Tristanie". Wydane w roku 1927 "Przymierze z dzieckiem" jest artystycznym opisem więzi, która wytwarza się pomiędzy matką o synem. R.I.P.


źródło: Muzeum Nadwiślańskie

Data publikacji:

Komentarze