Zaśpiewajmy w jidysz

Udostępnij ten artykuł

Ludzki głos. Niby nic wielkiego, jednak przy odpowiednich ćwiczeniach, możemy nie tylko lepiej z niego korzystać, ale również sprawimy, że sami będziemy czuć się lepiej. Jak to zrobić? Tego nauczy nas Marek Ravski podczas warsztatów, które rozpoczęły się dziś w kazimierskiej synagodze w ramach 7 Festiwalu Muzyki i Tradycji Klezmerskiej.

Warsztaty emisji głosu - zaśpiewajmy w jidysz prowadzi Marek Ravski – człowiek, który nie tylko muzykuje, ale również prowadzi zajęcia z emisji głosu w szkole aktorskiej czy też wśród dziennikarzy. To „dobry duch” kazimierskiego festiwalu. Jego pasją są pieśni żydowskie wykonywane w języku jidysz. Spotkania warsztatowe potrwają do piątku.


– W warsztatach będzie mógł wziąć udział każdy, kto chce. Nie są one ukierunkowane na ludzi śpiewających, muzykujących. Są one dla normalnych ludzi, by poznali tajemnice głosu, sposoby na dobrą mowę – niekoniecznie śpiew – wyjaśnia Marek Ravski.


Zajęcia tego typu prowadzone są od początku istnienia Festiwalu.


– Podczas pierwszej edycji warsztaty te prowadziła solistka jednego z zespołów z Ukrainy. Na drugim festiwalu zaproponowano, bym to ja je poprowadził – opowiada Marek Ravski.


Na zajęciach panuje przyjazna atmosfera. Wszyscy się znają, gdyż uczestnicy biorą udział w warsztatach regularnie. Dlaczego?


– Lubimy śpiewać. Świetnie śpiewa się w synagodze – wyjaśnia jeden z nich. – Pan Marek Ravski bardzo ładnie to prowadzi, jest bardzo kontaktowy. Nie stwarza żadnych barier, co jest bardzo istotne. Większość ludzi boi się śpiewać, bo się wstydzą. Tu każdy bez zahamowań może sobie pośpiewać i poćwiczyć – dodaje.


W pierwszy dzień warsztaty zgromadziły kameralną grupę osób. Na początku prowadzący przedstawił krótką prezentację dotyczącą powstania głosu, budowy układu oddechowego i sposobów oddychania.


- Uczestnicy maja możliwość zapoznania się z warunkami, które trzeba spełnić, by prawidłowo pracował nasz głos, by prawidłowo oddychać - wyjaśnia Ravski. - Uczestnicy dostają ćwiczenia do samodzielnej pracy. Kilka prostych ćwiczeń potrafi dużo zmienić w naszym głosie – zapewnia.


Zajęcia są bezpłatne. Do grupy można dołączyć każdego dnia. Oprócz nauki emisji głosu, która jest główną ideą warsztatów, będzie można pośpiewać w języku jidysz.


Warsztaty zakończą się koncertem finałowym, na którym uczestnicy wykonają wcześniej przygotowane utwory.


- By śpiewać w jidysz, nie trzeba znać tego języka. Teksty są przygotowane fonetycznie – mówi Marek Ravski. – Każdy będzie mógł sobie je odczytać, a poza tym mówię, o czym będziemy śpiewać.


Zajęcia odbywają się od wtorku do piątku w Synagodze, ul. Rynek 4 od godziny 10.00. Koncert finałowy odbędzie się w sobotę, 14 lipca o godzinie 20.00 w hali koncertowej przy Knajpie u Fryzjera.

 

Co jeszcze przed nami? PROGRAM.

 

Tekst i foto: Patrycja Filiks

 

Data publikacji:

Autor:

Komentarze