Wzornictwo dla Kazimierza - pomysł na biznes

Udostępnij ten artykuł

Rozpoczęły się warsztaty skierowane zarówno do przedsiębiorców, jak i osób chcących założyć własną firmę na terenie gminy Kazimierz Dolny. Odbywają się one pod hasłem „Wzornictwo dla Kazimierza – pomysł na biznes!”.

W programie zaplanowano trzy tematy spotkań. Pierwsze: „Finansowanie i rozwój własnego biznesu” poprowadzi prof. dr hab. Rafał Kasprzak ze Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie już się odbyło. Drugie spotkanie odbędzie się w najbliższy piątek, 28 kwietnia, o godzinie 16.00 w Kazimierskim Ośrodku Kultury, Promocji i Turystyki przy ul. Lubelskiej 12. O „wzornictwie, jako elemencie rozwoju regionu” opowie dr Robert Pludra z Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie.

Trzecie spotkanie, będące zarazem debatą społeczną nosi tytuł „Kazimierski handel. O zarządzaniu przestrzenią publiczną miasteczka”. Zaplanowano go na 4 maja także na godzinę 16.00 w KOKPiT. Podczas zająć, moderatorzy ujawnią tajniki doskonałego zarządzania przestrzenią publiczną w kontekście handlu i usług turystycznych. Opowiedzą, czym jest właściwie pojmowany handel w zabytkowej przestrzeni miejskiej. Co robić, aby Kazimierz stawał się coraz bardziej atrakcyjny dla turystów oraz dla lokalnych przedsiębiorców i mieszkańców.

- Zawsze powtarzałam, że zachowanie piękna Kazimierza i jego tradycji, jest gwarantem dobrobytu jego mieszkańców; że Kazimierz Dolny to gmina, którą powinni tworzyć mieszkańcy świadomi bogactwa kulturowego i potencjału tej ziemi – mówi Romana Rupiewicz. – Kazimierski handel pozostawia wiele do życzenia i jeszcze długa droga przed mieszkańcami, żeby to udoskonalić. Mamy zbyt małą ofertę produktów regionalnych, brak lokali użytkowych, nieodpowiednie zarządzanie przestrzenią miejską w sferze handlu. Ten proces przemian zapewne będzie długi i trudny, najważniejsze jednak, żeby go zacząć.

Zarówno wystawa, jak i warsztaty wpisują się w proces rewitalizacji gminy w sferze gospodarczej. Są – jak mówi Romana Rupiewicz przewodnicząca Samorządu Mieszkańców – gotowymi narzędziami danymi mieszkańcom do pokonywania barier związanych z migracją za chlebem. Warsztaty są skierowane zarówno do kazimierskich przedsiębiorców, jak i do osób bezrobotnych, którzy nie mają pomysłu na to, jak stworzyć sobie miejsce pracy.

Data publikacji:

Autor:

Komentarze