Upamiętnią Zaporę. Kiedy i gdzie?

Udostępnij ten artykuł

Wraca temat upamiętnienia akcji majora Zapory na kazimierskim posterunku MO w 1945 r. W tej kwestii wciąż toczy się dyskusja na temat formy, treści i miejsca.

Pamięć o Hieronimie Dekutowskim – słynnym Zaporze w Kazimierzu jest wciąż żywa. O tej postaci przypominają cykliczne uroczystości i stosowne tablice w murach Kościoła Farnego i Klasztornego. Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej Koło w Kazimierzu Dolnym złożył formalny wniosek o uhonorowanie Majora w przestrzeni miasta. Członkowie Związku chcieliby, żeby stosowny obelisk stanął na skwerku przy studni naprzeciw Domu Kifnera, gdzie dziś mieści się Kebab „Pod psem”, a w 1945 – był posterunek Milicji Obywatelskiej. Blisko 69 lat temu tę kamienicę zaatakował Zapora w czasie rajdu, podczas którego wraz ze swoimi żołnierzami rozbił kilka posterunków MO, m.in. w Janowie Lubelskim, Bełżycach, Urzędowie i 19 maja właśnie w Kazimierzu.

W związku z tym, że pojawiły się nowe pomysły, kwestia upamiętnienia tej akcji znowu została poddana pod dyskusję na Komisji Edukacji, Kultury, Kultury Fizycznej i Turystyki 24 marca. Za ciekawą i zauważalną w przestrzeni miasta formę przypomnienia wydarzeń z 1945 r. uznano tablicę w granitowym deptaku prowadzącym ku Farze tuż przed Domem Kifnera, gdzie akcja miała miejsce. Wiązałoby się to oczywiście z odpowiednim zredagowaniem tekstu tablicy tak, by rzeczywiście uhonorować pamięć Zapory i jego ludzi i nie urazić niczyich uczuć.

- Ja sądzę, że to nie jest godne miejsce - w chodniku – protestował już w czasie posiedzenia Komisji Tomasz Nadolski z Akcji Katolickiej. – Zwłaszcza że w Kazimierzu jest bardzo dużo ludzi i nikt pod nogami tego nie zauważy.  Zostańmy przy formie obelisku dla człowieka, który idąc na śmierć powiedział: „My nigdy nie poddamy się!” i nie poddał się, bo Polskę kochał.

Wróciły też pomysły dyskutowane podczas poprzedniego posiedzenia Komisji 6 lutego, by taki obelisk poświęcony Zaporze wystawić na terenie dawnego cmentarza parafialnego za Farą.

Ostatecznie ustalono, że pomysły te po przeanalizowaniu ich przez środowiska kombatanckie zostaną przedstawione wszystkim radnym na sesji Rady Miejskiej w poniedziałek 31 marca. Wtedy też powinna zapaść ostateczna decyzja w tej sprawie.

 

Data publikacji:

Autor:

Komentarze