Tyndyryndy na 46 Festiwalu Kapel

Udostępnij ten artykuł

Pod koniec czerwca rusza 46 edycja Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych. Zanim poznamy program, przyjrzyjmy się ofercie Klubu Festiwalowego Tyndyryndy.

Klub Festiwalowy Tyndyryndy powstał z potrzeby wyjścia w stronę miłośników folkloru, którzy nie chcą poprzestać jedynie na biernym uczestniczeniu w wydarzeniach Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych. W tym roku organizatorzy Remigiusz Mazur-Hanaj, Mateusz i Agnieszka Niwińscy i Beata Glińska przygotowali warsztaty, potańcówki, muzykę w przestrzeni miasta oraz targowisko instrumentów. Spotkania klubowe odbywać się będą od 28 czerwca do 1 lipca codziennie od 10.00 do 02.00.


W ramach zajęć warsztatowych zaplanowano:


Ence pence na cztery ręce
– to adresowane do dzieci zajęcia muzyczno-rzemieślnicze. Dla najmłodszych – wieku od 3 do 10 lat – przygotowano starodawne zabawy przy udziale muzyki ludowej granej na żywo na harmonii, klarnecie i bębenku. Dla trochę starszych – w wieku od 7 do 12 lat – będą zajęcia z konstruowania prostych instrumentów ludowych, wycinanek, wyszywanek i tkactwa. Ilość miejsc ograniczona, zapisy tyndy12@wp.pl , tel. 604 754 377, 608 804 051.


Tańcujże dobrze – to zajęcia taneczne. W programie – nauka tańców z Radomskiego, Rzeszowskiego i Wielkopolski. Bez zapisów – wstęp wolny.


„Jak już nie przyjechoł, to nie przyjedzie”, czyli spotkania w kompanii
– to spotkania poświęcone nauce przyśpiewek. Zajęcia traktowane jako całość będą trwały od czwartku do soboty po dwie godziny dziennie.


Leć głosie po rosie – to warsztaty śpiewu białym głosem adresowane do młodych śpiewaków oraz instruktorów śpiewaczych zespołów dziecięcych i młodzieżowych. Zapisy.


Tyndyryndy zaprasza także na potańcówki. W namiocie przy Małym rynku od czwartku do soboty od godziny 20.00 do 2.00 bawić się będzie można przy muzyce najlepszych kapel z różnych regionów Polski. Na sobotę przewidziany jest konkurs na najlepszą parę taneczną. Co będzie nagrodą – to na razie tajemnica.


W ramach działań klubu w Kazimierzu rozbrzmiewać będzie również Muzyka w przestrzeni miasta. Usłyszymy w wykonaniu Jacka Hałasa pieśni dziadowskie, w wykonaniu uczestników zajęć klubowych muzykę instrumentalną i śpiewy nad rzeką oraz w wykonaniu Adama Struga pieśni do Najświętszego Serca Jezusowego (w kościele przed mszą).


Przy namiocie na Małym Rynku w sobotę i niedzielę zorganizowane zostanie również Targowisko instrumentów, na które organizatorzy zapraszają wytwórców i kolekcjonerów instrumentów oraz muzyków i miłośników muzyki tradycyjnej. Będzie to okazja do poznania twórców instrumentów ludowych, zasięgnięcia porady, zamówienia, zakupu czy sprzedaży instrumentów. Zapisy.

 

Data publikacji:

Autor:

Komentarze