Sąd nad Jezusem w Kazimierzu

Udostępnij ten artykuł

Książka „Sąd nad Jezusem. Studium ikonografii oraz źródeł od chrześcijańskiego antyku do nowożytności” była tematem spotkania z autorką - kazimierzanką - Romaną Rupiewicz w Kazimierskim Ośrodku Kultury Promocji i Turystyki. Spotkanie prowadziła dziennikarka Radia Lublin Katarzyna Michalak.

Punktem wyjścia do napisania rozprawy Romany Rupiewicz „Sąd nad Jezusem. Studium ikonografii oraz źródeł od chrześcijańskiego antyku do nowożytności” była wizyta – jeszcze w czasach studenckich –  w krakowskim kościele Bożego Ciała na Kazimierzu, w którym uwagę autorki przyciągnął obraz Łukasza Porębskiego „Iudicium sanguinarium” z 1626 r.

- Okazało się, nikt kompletnie o nim nie pisał. Postanowiłam zgłębić ten temat. Miał bardzo wiele ciekawych inskrypcji. Zaczęłam od ich przetłumaczenia – mówi dr Romana Rupiewicz.

Okazało się, że obraz powstał na fali sensacyjnego odkrycia z 1580 r., kiedy to rzekomo odnaleziono wyrok Piłata skazujący Jezusa na śmierć. Po ośmiu latach badań stwierdzono, że dokument ten był jednak falsyfikatem, ale sensacyjna wprost ilość prac badawczych powstałych w tamtym czasie na ten temat wydaje się zastanawiająca.

- Zadałam sobie pytanie, czy Piłat mógł rzeczywiście spisać taką formułę? I tu trzeba się cofnąć do czasów wczesnego chrześcijaństwa i literatury ojców Kościoła. Znalazłam mnóstwo świadectw wybitnych teologów. Wszyscy jak jeden mąż twierdzili, że wyrok istnieje, przytaczali jego formułę, niektórzy pisali, że go nawet widzieli. Znalazłam te materiały, rozstrzygnięcie jednak pozostawiam czytelnikowi, bo do dziś wyrok się nie odnalazł, więc nie możemy dzisiaj zbadać jego autentyczności.

Zgromadzenie materiałów do książki to kilkanaście lat żmudnej pracy w różnych archiwach i bibliotekach, także zagranicznych – głównie włoskich i niemieckich. Było to możliwe dzięki grantowi ministerialnemu.

- Ta publikacja jest naprawdę świetnie napisana, bardzo przystępna, nie jest to hermetyczny dyskurs naukowy. To coś, co można spokojnie czytać do poduszki nie tylko w okresie Wielkiego Postu – podsumowuje prowadząca spotkanie Katarzyna Michalak.

- Książka pokazuje sąd nad Jezusem w zupełnie innym świetle niż jest to w Ewangeliach – dodaje Romana Rupiewicz.

Publikacja „Sąd nad Jezusem. Studium ikonografii oraz źródeł od chrześcijańskiego antyku do nowożytności” wydana została przez wydawnictwo Neriton. Można ją nabyć za pośrednictwem Internetu.

Data publikacji:

Autor:

Komentarze