Pamięć Bohaterom!

Udostępnij ten artykuł

Kamień upamiętniający rozbicie posterunku Milicji Obywatelskiej przez oddział Delegatury Sił Zbrojnych dowodzony przez mjr cichociemnego Hieronima Dekutowskiego ps. Zapora 19 maja 1945 r. został odsłonięty. Stanął naprzeciwko dawnego posterunku MO w Kazimierzu.

Miniony weekend w Kazimierzu Dolnym upłynął pod znakiem historycznych wydarzeń. W sobotę władze miasta uhonorowały tytułem Honorowego Obywatela Kazimierza Dolnego doktora nauk medycznych Stanisława Leszczyńskiego. W niedzielę zaś odsłonięty został kamień upamiętniający kierowaną przez mjr Hieronima Dekutowskiego ps. Zapora akcję rozbicia posterunku MO 19 maja 1945 r.

W niedzielne południe, po mszy świętej, która odbyła się w Kościele Farnym, uroczysty pochód przeszedł w stronę Rynku. To tu, naprzeciwko dawnego posterunku Milicji Obywatelskiej stanął pamiątkowy kamień z tablicą, która już zawsze będzie przypominała przechodniom o odległych wydarzeniach i historii Miasteczka.

- Po 72 latach od tego wydarzenia, któremu poświęcona jest dzisiejsza uroczystość, po raz pierwszy mamy możliwość w przestrzeni publicznej naszego miasta upamiętnić bohaterów niemieckiej i sowieckiej okupacji i zostawić trwały znak naszej więzi i podziwu dla tych wszystkich, którzy walczyli o wolną i niepodległą Polskę – mówi historyk Remigiusz Jeżewski prezes kazimierskiego Koła Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej.

Pośród przybyłych na uroczystość gości pojawili się m.in.: ostatni żyjący uczestnik tej akcji –pułkownik Marian Pawełczak ps. Morwa, żołnierz zgrupowania majora Zapory – major Zbigniew Matysiak ps. Kowboj, przedstawiciel do spraw kombatantów i osób represjonowanych, włodarze Kazimierza Dolnego: burmistrz Andrzej Pisula oraz przewodniczący Rady Miejskiej Piotr Guz. Dodatkowo pojawiły się także kombatanckie poczty sztandarowe z Bełżyc, Lublina, Urzędowa, Poniatowej, Puław i Kazimierza, poczty sztandarowe z kazimierskich szkół, z organizacji społecznych i samorządowych oraz ochotniczych straży pożarnych.

- To wydarzenie jest hołdem pamięci, który chcemy złożyć ponad 200 tysiącom naszych rodaków, tym Polakom, którzy nie złożyli broni w 1944 roku i zbrojnie przeciwstawili się władzy komunistycznej przywiezionej do Polski na sowieckich czołgach – mówi  Remigiusz Jeżewski. – Na zakończenie niech będzie mi wolno powtórzyć za I Marszałkiem Polski Józefem Piłsudskim: „Kto nie szanuje i nie ceni swojej przeszłości, ten nie jest godzien szacunku teraźniejszości ani prawa do przyszłości”.

Uroczystość została zorganizowana przez Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej Koło w Kazimierzu Dolnym, Urząd Miasta w Kazimierzu Dolnym oraz Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych.

Data publikacji:

Autor:

Komentarze