Nagroda dla Romany Rupiewicz

Udostępnij ten artykuł

Laureatką tegorocznej nagrody Fundacji im. Ks. Janusza Pasierba została kazimierzanka Romana Rupiewicz. W ten sposób doceniono jej ostatnią publikację „Sąd nad Jezusem”.

Fundacja im. ks. Janusza Pasierba od 25 lat przyznaje co roku dwie nagrody. Pierwszą za wybitne prace badawcze o sztuce, a drugą za badania nad literaturą piękną i poezją profesora Janusza Pasierba. Pasierb zwany przez Jerzego Turowicza „polskim Mertonem” był jednym z najwybitniejszych humanistów drugiej połowy XX w.

Kapituła doceniła metodologię badań dr Romany Rupiewicz w książce „Sąd nad Jezusem”, rzetelne kwerendy archiwalne w całej Europie prowadzone nad tekstami źródłowymi oraz interdyscyplinarne ujęcie tematu.

- Szacunek Autorki wobec źródeł historycznych i ikonograficznych sprawił, że książka stanowi rzeczową narrację, prowadzoną na szerokim tle dawnej kultury i przemian społecznych – powiedziała podczas mowy laudacyjnej prof. Anna Czyż.

Drugą nagrodę fundacja przyznała dr Elżbiecie Ewie Grzybowskiej, autorce książki „Kairos – Kyrios. Człowiek i jego czas w eseistyce Janusza Stanisława Pasierba”. Oba wyróżnienia zostały wręczone podczas interdyscyplinarnej konferencji, która odbyła się 6 grudnia w 25. rocznicę śmierci ks. prof. Janusza St. Pasierba – badacza sztuki nowożytnej, teoretyka ochrony zabytków kościelnych, eseisty i poety na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. W czasie koncertu wiersze ks. prof. Janusza S. Pasierba czytała aktorka Maja Komorowska, a na violi da gamba zagrała Justyna Rekść - Raubo.

- To jest dla mnie wielki zaszczyt i wyróżnienie. Cieszę się, że ta książka została zauważona i doceniona. Wyrażam tęż głęboką wdzięczność wszystkim osobom, które stanęły na mojej drodze życia i pomogły w prowadzeniu tak żmudnych i wieloletnich badań – mówi kazimierzanka dr Romana Rupiewicz adiunkt na wydziale historii sztuki UKSW w Warszawie.

Kazimierska premiera książki „Sąd na Jezusem. Studium ikonografii oraz źródeł od chrześcijańskiego antyku do nowożytności” miała miejsce we wrześniu tego roku w Kazimierskim Ośrodku Kultury Promocji i Turystyki.

Data publikacji:

Autor:

Komentarze