Muzeum na kółkach w Kazimierzu

Udostępnij ten artykuł

W dniach 19-21 sierpnia w nadwiślańskim Miasteczku zagości muzeum na kółkach. W ramach festiwalu Pardes – Spotkania z kulturą żydowską będzie można obejrzeć interaktywną wystawę edukacyjną przygotowaną przez Muzeum Historii Żydów Polskich.

Muzeum na kółkach to projekt mający na celu przypomnienie o współistnieniu społeczności polskiej i żydowskiej na przestrzeni tysiąca lat.

 

- Osadnictwo żydowskie w królewskim mieście Kazimierzu sięga prawdopodobnie czasów wczesnośredniowiecznych, być może nawet początku XI w. - piszą organizatorzy wystawy. - Dzielnica żydowska w Kazimierzu zwana Na Tyłach, rozwijała się wokół odrębnego placu targowego (Małego Rynku) oraz wzdłuż ulicy Lubelskiej, rozciągając się na południowy wschód od rynku głównego. Jej zabudowa – inaczej niż w części chrześcijańskiej – miała w głównej mierze charakter drewniany. W momencie wybuchu II wojny światowej Żydzi stanowili ponad 60% wszystkich mieszkańców miasta.

 

Projekt, będący połączeniem nowoczesnej ekspozycji z bogatym programem edukacyjnym do 2016r. odwiedzi 47 miejscowości. Podczas trwania wystawy w nadwiślańskim Miasteczku będzie można zapoznać się z przedwojennymi planami i mapami Kazimierza oraz barwną historią społeczności żydowskiej. Na interaktywnej makiecie ukazana zostanie rola najważniejszych miejsc m.in.: synagogi, mykwy, cmentarza. Odwiedzający zapoznają się też z językami, którymi posługiwali się polscy Żydzi.

 

Każdy kto zdecyduje się na zwiedzenie tej mobilnej wystawy zaproszony zostanie do interakcji, podzielenia się własnymi wspomnieniami oraz odkrywania zapomnianego dziedzictwa. Ekspozycji towarzyszyć będzie szereg działań edukacyjnych i kulturalnych. Wstęp na wystawę oraz udział w zajęciach prowadzonych przez animatorów są bezpłatne.

 

Projekt Muzeum na kółkach realizowany jest w ramach programu Żydowskie dziedzictwo kulturowe, dzięki wsparciu udzielonemu z funduszy norweskich i EOG przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię.

 

Tekst: Katarzyna Gurmińska

 

 

Data publikacji:

Autor:

Komentarze