Laur Konserwatorski dla Fary

Udostępnij ten artykuł

W XIV edycji konkursu o „Laur Konserwatorski” wyróżniono uznawaną za wzorzec renesansu lubelskiego kazimierską Farę.

Przyznawany od 2000 r. przez Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Lublinie "Laur Konserwatorski" to wyróżnienie dla właścicieli zabytkowych obiektów, którzy przeprowadzili prace konserwatorskie we wzorcowy sposób.

W tym roku „Laury” trafią do rąk gospodarzy pięciu zabytkowych kościołów: katedry w Zamościu, kościoła pobrygidkowskiego w Lublinie, kaplicy Tyszkiewiczów w lubelskiej bazylice Dominikanów oraz kościoła parafialnego pw. św. Floriana i św. Katarzyny w Gołębiu i właśnie kościoła farnego w Kazimierzu Dolnym.

 

Dwa ostatnie obiekty wyremontowane zostały w ramach tego samego projektu – ”Kazimierz Dolny oraz wybrane zespoły zabytkowe Powiśla Lubelskiego – renowacja i ochrona dziedzictwa”, na który Archidiecezja Lubelska otrzymała 80 % dofinansowania z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.

Projekt dotyczył rewitalizacji, konserwacji, renowacji i remontu łącznie dwunastu zabytkowych obiektów sakralnych skupionych wokół Kazimierza na obszarze Powiśla Lubelskiego. Dawny blask odzyskały dzięki niemu cztery zespoły sakralne – w Baranowie, Gołębiu, Piotrawinie, Wąwolnicy, cztery kościoły – w Józefowie nad Wisłą, Kazimierzu Dolnym (dwa), Klementowicach oraz jedna kaplica – w Polanówce.

Zrealizowane w ramach projektu prace konserwatorskie i roboty budowlane w kazimierskiej Farze sprowadziły się do kompleksowego remontu wnętrza i elewacji, powiązanego z przywróceniem ustalonej na podstawie badań pierwotnej kolorystyki, konserwacji zabytkowych portali, tablic memoratywnych oraz ołtarzy przy łuku tęczowym i w kaplicach bocznych. Zabiegi konserwatorskie dotyczyły również starej cementowej posadzki, którą przeniesiono w inne miejsca w przestrzeni kościoła, zastępując ją w nawie głównej nową – marmurową. Konserwacji poddano także więźbę dachową, przy czym wymieniono dachówkę na ceramiczną. Skarpa od strony cmentarza została umocniona, a wokół kościoła dokonano przełożenia kamienia polnego tak, by zmieścił się pas chodnika z łupanej kostki granitowej dla ułatwienia dostępu do świątyni osobom niepełnosprawnym.  

Oceniając w ramach konkursu prace konserwatorskie przy kazimierskiej Farze, które w konsekwencji doprowadziły do przywrócenia kościołowi – perełce renesansu lubelskiego – dawnej świetności z I poł. XVII w., uznano, że zostały one wykonane na bardzo wysokim poziomie zarówno estetycznym jak i konserwatorskim.

Remont Fary – pierwszy tak poważny od ponad 400 lat – jest zasługą księdza proboszcza Tomasza Lewniewskiego, ale także wielu innych osób, m.in.: Tadeusza Michalaka - autora projektu budowlanego remontu, Moniki Kąkolewskiej – autorki programu prac konserwatorskich, Waldemara Komarzeńca – kierownika budowy, Witolda Ślaskiego – inspektora nadzoru inwestorskiego oraz instytucji: Zakładu Remontowo-Budowlanego „Rozpęd” Bogdana Rozpędowskiego – wykonawcy remontu i pracowni Konserwatorska „Galeria” Małgorzaty Andron.

Laur Konserwatorski dla kazimierskiej Fary jest jednym z 47 przyznanych dotąd wyróżnień Lubelskiego Konserwatora Zabytków, drugim – obok podobnego wyróżnienia dla Kamienicy pod św. Krzysztofem – w Kazimierzu.

 

Data publikacji:

Autor:

Komentarze