Lato Filmów - co nas czeka IV

Udostępnij ten artykuł

Występ zespołu "Trawnik" wpisuje się w klimat tegorocznych koncertów towarzyszących festiwalowi filmowemu. W składzie zespołu gra pochodzący z Kazimierz Serge Odorowski, który zawsze marzył o występie przed rodzimą publicznością. "Trawnik" wystąpi 3 sierpnia w Klubie Festiwalowym.

Zespół gra muzykę, którą można określić jako mix ska w stylu 2 Tone (zespoły taki jak The Beat czy The Specials) z reggae, swingiem, czy nawet acid jazzem.

Powstał w 1979 roku, na warszawskim Żoliborzu. Bazą była piwnica w willi rodziców wokalisty Krzysztofa Bienia. Pierwsza nazwa zespołu to Differ.

W 1981 roku zespól, już pod nazwą „Sukces”, wszedł do "Riviery Remont" – klubu studenckiego Politechniki Warszawskiej. Znowu nastąpiły zmiany w składzie i stylu, który coraz bardziej oscylował w kierunku ska i reggae zmieszanego z rockandrollem lat sześćdziesiątych. Od Pól Mokotowskich, na których się spotykali, zyskali nazwę "Trawnik". Niestety, obowiązek służenia Ojczyźnie zdekompletował zespół co spowodowało, że w roku 1984 zawiesili działalność. Nadal jednak w piwnicy Bieniów spotykali się muzycy - miedzy innymi Muniek Staszczyk, Jacek Kleyff, Kuba Sienkiewicz, Krzysztof "Banan" Banasik, Wojtek Szewko, Marek Kanclerz, Rafał Kwaśniewski i wielu innych muzyków tworzących warszawską, niezależną scenę.

W roku 1994 Kuba Sienkiewicz – lider Elektrycznych Gitar – zaczął namawiać Krzysztofa Bienia do odkurzenia nut. Namowy zwieńczyła w 1995 roku płyta o charakterze retrospektywnym - "Trawnik" - "Czarodzieje", wydana przez firmę "SP Records". Gościnnie wystąpił na niej Kuba Sienkiewicz.

"Trawnik" wrócił na scenę i koncertował praktycznie po całej Polsce. Po śmierci jednego z członków zespołu - Henryka Wasążnika, nastąpiła krótka przerwa w działalności zespołu, który wrócił na scenę w całkowicie zmienionym składzie. Do Krzysztofa Bienia dołączyli Wojciech Szewko ("Krew", "Toxix", "Varsowin"), Sylwester Kozera (bandżolista i lider Kapeli Czerniakowskiej), gitarzysta Robert Berger i perkusista Tomasz "Memel" Tarczyński. Na przełomie 1999/2000 roku Trawnik nagrywał drugą płytę - "Sztajerska". Ta płyta przedstawia korzenie zespołu, nawiązuje do zapomnianego już dawno warszawskiego folkloru, dobarwionego ska, reggae i punkiem.

W czerwcu 2002 roku zespół skończył nagrywanie nowego materiału. Repertuar zgromadzony podczas sesji nagraniowej określa aktualny kierunek rozwoju muzycznego zespołu. Płyta ukazała się nakładem własnym zespołu w lipcu 2003 roku pod tytułem "FAFARAFA".

Po raz kolejny zmienił się skład zespołu, w którym występują oprócz dawnych członków, czyli Krzysztofa Bienia (śpiew), Wojciecha Szewko (bas, śpiew) i Roberta Bergera (gitara) również Serge Odorowski (gitara, śpiew), Ramon Ślefarski (perkusja) oraz Tomasz Hołówka (sax).

Oficjalna strona zespołu www.trawnik.waw.pl

Data publikacji:

Komentarze