Jakie będzie Wzgórze Zamkowe?

Udostępnij ten artykuł

Prace na Wzgórzu Zamkowym trwają już ponad dwa lata. Kiedy będziemy mogli zobaczyć efekty tych prac? Jakie atrakcje miasto przygotuje zwiedzającym?

Realizacja projektu „Rewaloryzacja i zagospodarowanie zespołu zamkowego w Kazimierzu Dolnym” rozpoczęła się w 2010 roku. Ku niezadowoleniu wielu turystów trwa do dziś. Jednak podczas tego rodzaju remontu nie wszystko da się zaplanować.

- W czasie prowadzenia prac archeologicznych eksploracji piwnic odkryto dwie kondygnacje zamku, które wówczas były parterem i piwnicą – mówi Beata Gałek z Urzędu Miasta w Kazimierzu Dolnym. - Jedno z dawnych pomieszczeń będzie dostępne dla turystów, pozostałe będą mogli oglądać z góry. Na dziedzińcu zaś odkryto XV-wieczne relikty architektury łaźni, które zostaną zabezpieczone przed zniszczeniem.

Przypomnijmy, że projekt ten dotyczy m.in. remontu konserwatorskiego struktury murów zamku i wieży strażniczej oraz doprowadzenia mediów, remontu schodów terenowych, rewaloryzacji szaty roślinnej i przystosowania zamku i terenu wokół, by był dostępny dla osób niepełnosprawnych.

- Prace konserwatorskie, restauratorskie związane z zamkiem i wieżą strażniczą planowane są do ukończenia w tym roku, tak więc w przyszłym sezonie Wzgórze Zamkowe powinno być udostępnione dla zwiedzających – tłumaczy Beata Gałek.

Jak podaje Urząd Miasta, po zakończeniu prac zespół zamkowy będzie udostępniony turystom przez cały rok. A jakie czekać wtedy będą tam na nas atrakcje?

- Scenariusz wystawy, która znajdować się będzie na zamku i wieży strażniczej jest już praktycznie gotowy – mówi Dorota Szczuka z Urzędu Miasta w Kazimierzu Dolnym. - Powierzchnia przeznaczona na ekspozycję nie jest zbyt duża, więc przygotowując ją byliśmy w pewien sposób ograniczeni.

Co zobaczymy w wieży? Loch, w którym znajdować się będzie imitacja szkieletu człowieka nawiązująca do legendy o Maćku Borkowicu, repliki średniowiecznych narzędzi walki, rycinę przedstawiającą rycerza strzelającego z kuszy oraz palenisko z kociołkiem. Na ostatnim podeście zamontowany zostanie także infokiosk, czyli stanowisko multimedialne umożliwiające przejrzenie strony internetowej o Wzgórzu Zamkowym.

Na szczycie wieży, tzw. tarasie, przygotowana zostanie specjalna prezentacja opisująca poszczególne miejscowości widziane z wieży, czyli m.in. Janowiec, Oblasy czy Puławy.

- Dodatkową atrakcją na wieży będą specjalne chorągiewki, do których przygotowana będzie plansza opisująca układ ruchu tych chorągiewek – tłumaczy Dorota Szczuka. - Zabawa ta będzie mogła się toczyć między dwoma osobami: jedną na wieży i drugą na ziemi, stojącą pod wieżą. Jest to skierowane głównie do dzieci i młodzieży, by ekspozycja nie wydała się nudna.

Jak tłumaczy Dorota Szczuka, wewnątrz wieży znajdować będą się też głośniki, umiejscowione punktowo. Dzięki nim będziemy mogli usłyszeć odgłos gotującej się strawy czy bijących się wojów. Bowiem zbliżając się do danej ekspozycji, będziemy słyszeć pewne dźwięki związane tematycznie z prezentowanymi scenami.

- Na zamku ekspozycja będzie mieścić się w tych dwóch miejscach, które do tej pory były wykorzystywane, czyli w wieży zachodniej, zarówno w pomieszczeniu na parterze, jak i w piwnicy – mówi Dorota Szczuka. – Na poziomie parteru będzie wystawa ukazująca historię zamku, w postaci planszy z linią czasu. Wykorzystane zostaną do tego stare rzuty zamku, ryciny, obramienia okienne, zeskanowane relikty, kafle czy narzędzia. Poza ekspozycją na ścianie, będą również znajdowały się gabloty pokazujące pozostałości znalezione w czasie wykopalisk archeologicznych, a także dwie makiety historii rozbudowy zamku. Ważnym elementem będzie fragment obramień okiennych, które składały się na jedno z okien zamkowych wraz z rysunkiem uzupełniającym.

- Druga wystawa będzie pokazywała legendę – historię Króla Kazimierza i Esterki – opowiada Dorota Szczuka. – Ukazana ona będzie na kilku planszach, będących pewnego rodzaju grafikami, pokazującymi znajomość króla z Esterą, ale także życia codziennego w średniowiecznym Miasteczku. A dodatkowo na wystawie obejrzeć będzie można replikę sukni średniowiecznej – stroju kobiecego oraz replikę krzesła czy może bardziej tronu. W tym przypadku bazujemy bardziej na wyobraźni i legendzie niż na konkretnych, zdobytych podczas badań informacjach.

Oprócz wystaw, w obiekcie umieszczonych zostanie pięć tablic informacyjnych o zamku, każda znajdować się będzie w innym miejscu. Przygotowana zostanie także strona internetowa o zamku, dzięki której będziemy mogli uzupełnić naszą wiedzę na temat Wzgórza Zamkowego w Kazimierzu Dolnym. Jednak na wszystko to musimy jeszcze zaczekać. Jak długo? Do następnego sezonu,jeśli zima nie przeszkodzi w pracach.

 

Data publikacji:

Autor:

Komentarze