Houellebecq nie straszy nas islamem, ale nami samymi

Udostępnij ten artykuł

28 sierpnia Kuncewiczówka zaprasza na kolejną „Niedzielę Literacką”. Tym razem tematem będzie głośna książka Michela Houellebecqa „Uległość”.

Akcja powieści Michela Houellebecqa „Uległość”, która ukazała się w dniu ataku terrorystycznego na redakcję „Charlie Hebdo”, toczy się w 2022 roku. Prezydentem Francji zostaje przedstawiciel Bractwa Muzułmańskiego. Dziedziną, którą szczególnie interesuje się nowa władza, staje się edukacja i to tu właśnie następują największe zmiany – od nazw uczelni, przez weryfikację wyznania i strojów obowiązujących uczennice, po... ograniczenie edukacji dla dziewcząt.

Powieść ma charakter kontrowersyjny, a sam autor był wielokrotnie krytykowany za szerzenie islamofobii. Czy tak należy odczytywać tę powieść?

W Internecie nie brak opinii o "Uległości": „przewrotna, nieoczywista, świetna”.

- Michel Houellebecq jest autorem podejrzanym – pisze Tadeusz Sobolewski w przejmującym artykule "Uległość". Michel Houellebecq nie straszy nas islamem, ale nami samymi” w wyborcza.pl – W tym właśnie widzę wartość jego pisarstwa, że odnajdzie w nim swoje nieprzezwyciężone dylematy ktoś z prawicy i lewicy, konserwatysta i liberał, katolik i ateista. Ale dla nikogo Houellebecq nie będzie "swój".

Artykuł o tyle przejmujący, bo pokazuje w kontekście „Uległości” obraz naszego polskiego społeczeństwa. Jest to gorzki obraz i proszę nie pytać o perspektywy…

Niedziela Literacka w Kuncewiczówce już w niedzielę 28 sierpnia o godzinie 17.00. Wstęp wolny.

 

Data publikacji:

Autor:

Komentarze