Festiwal Malarstwa

Udostępnij ten artykuł

W stulecie pierwszego w Kazimierzu pleneru malarskiego odbędzie się tu Festiwal Malarstwa. W dniach od 4 do 13 września Miasteczko będzie w rękach malarzy.

Kazimierz Dolny jest miejscem powszechnie kojarzonym z życiem artystycznym, w którym ciągle żywa jest ponad dwustuletnia tradycja malarstwa pejzażowego.

Obecny rok dla Kazimierza Dolnego jako miasta kultury i sztuki jest wyjątkowy. Obchodzimy w nim bowiem 100-lecie pierwszego pleneru malarskiego, zorganizowanego tu przez polskiego postimpresjonistę Władysława Ślewińskiego, malarza światowego formatu, jednego z przyjaciół i uczniów Paula Gauguina. Twórczości Ślewińskiego poświęcona jest znakomita wystawa otworzona 7 czerwca w Kamienicy Celejowskiej - „Władysław Ślewiński. Z Pont-Aven do Kazimierza” , która trwa do połowy września. Wystawę tworzą prace, w tym kazimierskie, udostępnione przez największe polskie muzea (Muzeum Narodowe w Warszawie, Krakowie, Kielcach), a także pochodzące z kolekcji prywatnych, w tym Olgi i Wojciecha Fibaków.

Ekspozycja muzealna jest niejako wstępem do „sezonu” plenerowego w miasteczku. Kulminacją jubileuszu będzie wrześniowy Festiwal Malarstwa „Kolonia Artystyczna”. Oficjalne otwarcie festiwalu będzie miało miejsce w piątek 4 września o godz.16. w Kolegium Sztuk Pięknych przy ul. Nadwiślańskiej.

Festiwal ściągnie do miasteczka sławy polskiej sztuki pejzażowej, umożliwi bezpośredni, nieakademicki kontakt i rozmowy z artystami, jak również odwiedzenie pracowni i galerii autorskich kazimierskich malarzy, zrzeszonych w większości w „Kazimierskiej Konfraterni Sztuki”. W ramach festiwalu Konfraternia zaprezentuje się na specjalnie na ten cel przygotowanej wystawie w Kamienicy Celejowskiej – wernisaż 5 września 2009 r. o godz. 16.

Poza ideą przypomnienia żywych tradycji plenerowych w Kazimierzu Dolnym, festiwal ma na celu sprowokowanie dyskusji na temat pejzażu jako motywu malarskiego w polskim malarstwie współczesnym.

Jedną z najważniejszych części festiwalu będzie plener malarski studentów wyższych szkół artystycznych, wyłonionych w ogłoszonym przez Kolegium Sztuk Pięknych w Kazimierzu Dolnym otwartym konkursie. Wśród młodych artystów, którzy zgłosili swój udział w plenerze, znaleźli się studenci reprezentujący Akademię Sztuk Pięknych w Warszawie i Poznaniu, Politechnikę Koszalińską - Instytut Wzornictwa Przemysłowego, UMCS Wydział Artystyczny, Kolegium Sztuk Pięknych w Kazimierzu Dolnym. Będą reprezentować województwa: mazowieckie, kujawsko-pomorskie, lubelskie, świętokrzyskie, śląskie, podlaskie, pomorskie, zachodniopomorskie, wielkopolskie, warmińsko-mazurskie.

Festiwal składać się będzie z trzech głównych powiązanych ze sobą wydarzeń:

* Wystawy „Pejzażyści” - prezentującej twórczość najwybitniejszych przedstawicieli nurtu „pejzażowego” we współczesnym malarstwie polskim (artyści biorący udział w wystawie: Stanisław Baj, Tomasz Ciecierski, Leon Tarasewicz, Krzysztof Klimek, Piotr C. Kowalski, Tomasz Tatarczyk). Wernisaż 12 września o godz. 18. w Kolegium Sztuk Pięknych.
* Pleneru malarskiego studentów szkół artystycznych z całego kraju
, zakończonego konkursem z nagrodami burmistrza Kazimierza Dolnego i rektora UMCS. Konkurs ma na celu zachęcenie studentów szkół artystycznych do poszukiwań nowych rozwiązań w odniesieniu do pejzażu jako motywu malarskiego oraz zwrócenie uwagi młodych twórców na artystyczny dialog z tradycją. Wernisaż 12 września o godz. 18. w Kolegium Sztuk Pięknych.
* Wystawy malarstwa pejzażowego artystów z Kazimierskiej Konfraterni  Sztuki. Wernisaż  5 września o godz. 16 w Kamienicy Celejowskiej.

Organizatorzy Festiwalu: UMCS w Lublinie i Burmistrz Kazimierza Dolnego
Partner:  Kazimierska Konfraternia Sztuki


Dorota Szczuka i Sławomir Toman

źródło: Urząd Miasta w Kazimierzu Dolnym

Data publikacji:

Komentarze