Budżet Obywatelski

Udostępnij ten artykuł

W planowaniu miejskiego budżetu uczestniczą zazwyczaj radni i burmistrz. A co z mieszkańcami? Przecież każdy z nas ma swoją listę zadań priorytetowych. Właśnie w tym celu stworzony został Budżet Obywatelski. By wszyscy wspólnie mogli brać udział w planowaniu wydatków ponoszonych przez gminę.

Budżet obywatelski to specjalnie wydzielona kwota z budżetu danego miasta, o przeznaczeniu której decydują bezpośrednio mieszkańcy. Coraz więcej miast decyduje się na tego rodzaju inicjatywę, by zachęcić lokalne społeczności do włączenia się w planowanie i realizowanie poszczególnych inwestycji. W Kazimierzu Dolnym także zaczyna funkcjonować Budżet Obywatelski. Zgłoszenia propozycji do budżetu przyjmowane są do 18 września.


- Wzorując się na innych samorządach, oddajemy do Państwa dyspozycji Budżet Obywatelski – czytamy na stronie internetowej Urzędu Miasta w Kazimierzu Dolnym. - Jest to mechanizm, który umożliwia bezpośrednie uczestnictwo Mieszkańców, w planowaniu wydatków ponoszonych przez Gminę. Doświadczenie pokazuje, że nawet niewielkie inwestycje, ale przemyślane i realizowane wspólnie, wydatnie wpływają na wizerunek oraz budowanie lokalnej samorządności.


Póki co, wyasygnowana kwota to 25000 zł. I choć stanowi to kroplę w morzu potrzeb miasta, bez wątpienia coś za te pieniądze można zrobić.


Warto wiedzieć, że ze środków Budżetu Obywatelskiego są finansowane projekty należące do zadań własnych gminy, które są możliwe do realizacji w trakcie jednego roku budżetowego.  Wskazane do realizacji projekty muszą znajdować się na terenie miasta, poza obszarami sołectw.

 

Kto może złożyć projekt do Budżetu Obywatelskiego? Przede wszystkim musi to być osoba pełnoletnia, mieszkająca na terenie miasta Kazimierz Dolny. No i oczywiście trzeba mieć jakiś pomysł.

 

Przygotowane projekty należy zgłaszać na specjalnie przygotowanym formularzu dostępnym na stronie internetowej Urzędu Miasta wraz z listą mieszkańców (co najmniej 20 osób) popierających tę propozycję. Projekty można zgłaszać osobiście lub pocztą, do 18 września 2015 r.

 

Po upływie terminu zgłoszeń burmistrz dokona oceny projektów. Co będzie brane pod uwagę?  Wymogi formalne oraz zasady legalności, gospodarności i celowości. Następnie lista zgłoszonych projektów trafi do Komisji Budżetu, Planowania i Zagospodarowania Przestrzennego, Gospodarki Nieruchomościami, celem zapoznania się z nimi i wyrażenia opinii przez Komisję. Po uzyskaniu wszelkich potrzebnych opinii, burmistrz przygotowuje listę projektów do głosowania.

 

- Wyboru projektów przeznaczonych do realizacji spośród listy projektów do głosowania, dokonują mieszkańcy Kazimierza Dolnego w trakcie ogólnego zebrania mieszkańców Kazimierza Dolnego – czytamy w regulaminie. - Prawo głosu posiadają pełnoletni mieszkańcy Kazimierza Dolnego.

 

Lista projektów do głosowania zostanie upubliczniona, co najmniej 14 dni przed terminem ogólnego zebrania mieszkańców.

 

Data publikacji:

Autor:

Komentarze