Będzie bezpieczniej

Udostępnij ten artykuł

O tym, jak skutecznie uchronić Kazimierz przed powodzią dyskutuje się od lat. W ostatnich latach największym zagrożeniem wydawała się być rzeka Grodarz. Plany budowy dodatkowego mobilnego zabezpieczenia tego cieku są coraz bardziej realne.

Wisła jest jedną z najpiękniejszych polskich rzek. Jej wyjątkowość polega na tym, że nie jest uregulowana. Niestety ten brak regulacji ma również poważne wady, gdyż tereny położone wzdłuż Wisły co jakiś czas stoją w obliczu zagrożenia powodziowego. Kazimierz Dolny jest dość solidnie zabezpieczony przed wysoką wodą, bowiem Miasteczko od rzeki dzielą potężne wały przeciwpowodziowe. W ostatnich latach sen z powiek mieszkańców spędzał jednak ciek wodny – Grodarz, którym to woda z Wisły wpływała w momentach kulminacyjnych do centrum. Pomysłów na dodatkowe zabezpieczenie Grodarza było wiele. Wszystko jednak wskazuje na to, że problem zostanie w końcu rozwiązany.

Pod koniec marca Wojewódzki Zarząd Melioracji i Urządzeń Wodnych w Lublinie ogłosił przetarg na wykonanie dokumentacji projektowej budowy wału przeciwpowodziowego Wisły w Kazimierzu Dolnym pomiędzy wzmocnionymi ostatnio odcinkami między Kazimierzem a Bochotnicą oraz budowy mobilnego zabezpieczenia na cieku Grodarz.

W planach jest przystosowanie korony wału rzeki Wisły na długości niecałego kilometra do funkcji drogi eksploatacyjnej i przeciwpowodziowej z przystosowaniem do obciążeń do 5 ton, o szerokości 2,5 m z kostki betonowej w obrzeżach betonowych dla eksploatacji i monitoringu podczas wezbrań powodziowych. Oprócz tego wykonane zostaną przepusty wałowe oraz rowy odpływowe i opaskowe.

Zabezpieczenie rzeki Grodarz ma polegać na podwyższeniu murów przeciwpowodziowych parapetem rozbieralnym z elementów aluminiowych, które zaprojektowano na długości 55 m.

Termin składania wniosków mija 7 kwietnia, zaś termin realizacji zamówienia – 30 listopada tego roku. Później, gdy dokumentacja będzie kompletna, a Wojewódzki Zarząd Melioracji i Urządzeń Wodnych w Lublinie uzyska wszystkie potrzebne zezwolenia, będzie można ogłosić kolejny przetarg, tym razem na wykonanie prac budowlanych. Być może uda się to zrealizować w przyszłym roku.

Data publikacji:

Autor:

Komentarze