Wystawa Stanisława Ożoga

W tym roku przypadają 140 rocznica urodzin i 80 rocznica śmierci Bolesława Leśmiana. Ten znakomity poeta był związany z Lubelszczyzną. Jego twórczość Dom Kuncewiczów Oddział Muzeum Nadwiślańskiego przybliży dzięki wystawie, która w lipcu i sierpniu będzie eksponowana w Domu Kuncewiczów. To ilustracje do wybranych liryków Leśmiana. Ich autorem jest Stanisław Ożóg.

Artysta urodził się w 1952 roku w Nienadówce koło Rzeszowa. W latach 1972- 1978 studiował, jako stypendysta Ministra Kultury i Sztuki w Hochschule fur Graphik  und  Bukchunst  w Lipsku na wydziale Grafiki Książki. W latach 1978- 1990 pracował na stanowisku kierownika artystycznego Krajowej Agencji Wydawniczej w Rzeszowie. Był wielokrotnym laureatem konkursu „Obraz, Grafika ,Rzeźba,  Rysunek Roku” organizowanego przez rzeszowskie BWA. Zajmuje się projektowaniem graficznym książek, kalendarzy, albumów, ilustruje bajki dla dzieci oraz tomiki poetyckie. W swoim  dorobku artystycznym Stanisław Ożóg posiada setki prac wykonanych piórkiem   i tuszem oraz w  technice gwaszu. Jest autorem ponad 60 wystaw indywidualnych w kraju i za granicą. Od  1987 roku bierze udział w corocznych plenerach ilustratorów organizowanych przez  Biuro Wystaw Artystycznych w Zamościu. Jest członkiem Kazimierskiej Konfraterni Sztuki w Kazimierzu Dolnym.

Wernisaż wystawy odbędzie się 1 lipca o godz. 16.00. Ekspozycji prac leśmianowskich będzie towarzyszyć spotkanie z dziennikarzem, literatem i reżyserem filmowych Adamem W. Kulikiem. Jest on autorem filmu o lubelskich wątkach w biografii B. Leśmiana i doskonale przyjętej na rynku książki „Leśmian, Leśmian”.

To biografia poety uzupełniona o relacje świadków, anegdoty, a nawet plotki. Książka jest wynikiem wieloletnich poszukiwań autora. O tym, że jest dociekliwy świadczą chociażby wywiady z mieszkańcami Hrubieszowa i Zamościa, którzy pamiętają Leśmiana. Książka zawiera wiele nieznanych dotąd faktów z życia poety oraz bogatą ikonografię.

 

Wstęp na spotkanie – wolny.

 

Skomentuj

Mapa


Pokaż stopkę