W Kazimierzu nad Wisłą - wystawa malarstwa Ewy Bartoszek

Wystawę malarstwa Ewy Bartoszek „W Kazimierzu nad Wisłą" można oglądać do 15 września 2017 r. w godzinach pracy biblioteki, czyli od poniedziałku do piątku 9.00 - 17.00, w sobotę 10.00-15.00.

Wernisaż 25 lipca 2017 r. o godz. 16.00 w KOKPIT - Bibliotece Publicznej w Kazimierzu Dolnym, ul. Lubelska 32/34.

Jako inspiracja do powstania prac posłużyła obserwacja Kazimierza Dolnego w czasie sezonu turystycznego. Podczas dni wolnych od pracy, czy festiwali malownicze miasteczko zamienia się w zatłoczone miejsce, w którym trudno się poruszać, panuje gwar i atmosfera beztroskości.  W pracach skupiono się na kazimierskim rynku. Ukazano, w jaki sposób wygląda między innymi podczas weekendu. Ludzie oprócz zwiedzania okolic (spacery po wąwozach, podziwiania architektury czy odwiedzania galerii) dużo czasu spędzają na rynku, gdzie zaczepiani są przez krążące Cyganki. Turyści zatrzymują się na rynku by odpocząć, zjeść gofry, lody czy wypić piwo w kawiarniach z widokiem na kazimierską studnie.

Obrazy stanowią niewielką, subiektywną notatkę malarską. Na drewnianych podobraziach- sklejanych fornirach różnych gatunków drewna uproszczone, spłaszczone plamy barwne tworzą zarysy postaci.  Wykorzystując rysunek drewna postacie wpisywane są w podłoże malarskie tworząc laserunkowe sylwety.

Natomiast szkic przedstawiający ten sam powielony motyw  Kazimierza Dolnego stanowi pamiątkę, drobiazg przywieziony z wakacji czy odpoczynku. Obrazek można określić notatką z pobytu w miasteczku. Szkic malarski wykonany w swobodny sposób ma kojarzyć się z czymś lekkim i wpisywać się w atmosferę panującą podczas sezonu turystycznego w Kazimierzu nad Wisłą.

Na wystawie prezentowane są również kolorowe wieszaczki. W malutkich formach rękodzieła wykorzystano motywy ram do obrazów oraz apetycznych słodkości

Ewa Bartoszek (ur. 8 lipca 1985 r. w Warszawie), absolwentka studiów magisterskich Konserwacji Drewna Zabytkowego na Wydziale Technologii Drewna na SGGW, absolwentka studiów inżynierskich na WTD na SGGW w Warszawie oraz absolwentka studiów pierwszego stopnia  na Wydziale Artystycznym na UMCS w Lublinie, na kierunku malarstwa w Kolegium Sztuk Pięknych w Kazimierzu Dolnym.

 

Źródło: KOKPiT Biblioteka Publiczna

 

Skomentuj

Mapa

Kultura

KOKPiT Biblioteka Publiczna ul. Lubelska 32/34 Kazimierz Dolny


Pokaż stopkę