Tożsamość miejsca - artysta w Kazimierzu Dolnym / wykład

  • Miejscowość: Kazimierz Dolny
  • Miejsce imprezy: Muzeum Nadwiślańskie. Galeria Wystaw Czasowych ul. Rynek 19
  • Data rozpoczęcia: 2020-02-23
  • Data zakończenia: 2020-02-23
  • Godzina rozpoczęcia: 12:00:00
Tożsamość miejsca - artysta w Kazimierzu Dolnym / wykład
Wystawa prac Andrzeja Siemińskiego stała się inspiracją do wykładu zatytułowanego „Tożsamość miejsca – artysta w Kazimierzu Dolnym”.
Trudne do rozstrzygnięcia jest pytanie, czy to miejsce wyznacza jakość powstałej tu sztuki, czy to artyści decydują o tożsamości miejsca. Kazimierz Dolny jest miasteczkiem szczególnym. Odkryli to ponad dwieście lat temu artyści. Teraz my często Kazimierz odkrywamy poprzez ich prace. To oni z wielką wnikliwością przyglądali się i nadal przyglądają miasteczku i jego społeczności odsłaniając tkwiące tu tajemnice. Aleksander Gierymski przybliżał fragmenty rzeczywistości, Władysław Ślewiński nieoczywiste zaułki. Obrazy tego ostatniego zestawione zostaną ze współczesnymi zdjęciami.
Artyści w okresie międzywojennym tworzyli mit tego miejsca nadając mu wręcz symboliczną rangę. Kazimierz został wyróżniony, gdy znalazł się na mapie Uzdrowisk Polskich, pracy stworzonej przez Jeremiego Kubickiego w 1937 r. Po II wojnie światowej świadomość tego miejsca zmieniła się. Często artyści chcieli tu po prostu być, żeby naznaczyć to miejsce swoją obecnością. Przyjeżdżali ci, którzy tworzyli Grupę Zamek czy artyści wchodzący w skład rady programowej wystawy popularnie nazwanej Arsenałem. Zobaczymy ich na fotografiach.
Kazimierz „służył” im raczej do wykreowania artystycznej idei. W takim kontekście należy wspomnieć także pobyty w Kazimierzu Henryka Stażewskiego i Marii Ewy Łunkiewicz-Rogoyskiej, o której Mariusz Tchorek napisał, ze jest to „jedyna malarka, która przyjeżdżała do Kazimierza, żeby przestać malować. Po to, żeby w tym krzesełku w paski [w SARP-ie] zapalić fajeczkę”. Gdy mowa o Mariuszu Tchorku, to spojrzymy na Kazimierz poprzez jego myślenie o Miejscu, które nie jest przestrzenią, jest obecnością. Dlatego wykład będzie ilustrowany zdjęciami, które tę obecność pokażą.

Zapraszamy w niedzielę 23 lutego o godz. 12:00 do Galerii Wystaw Czasowych przy Rynku 19. Obowiązuje bilet wstępu
Źródło: Muzeum Nadwiślańskie

Skomentuj


Pokaż stopkę