Spotkanie autorskie z Utą Gnatowską. W stronę Albrychtówki

UTA HENRYKA GNATOWSKA „W stronę Albrychtówki”
Spotkanie autorskie w Kazimierskim Ośrodku Kultury, Promocji i Turystyki
14 września 2019 roku godz. 12.00

W 1970 roku ukończyłam Wydział Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu z dyplomem konserwatora zabytków. Wcześniej studiowałam historię sztuki na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim w moim rodzinnym Lublinie.
Po dyplomie w Toruniu przenoszę się do Warszawy, gdzie pracuję jako konserwator na Zamku Królewskim (1973-1974), jednocześnie malując.
Z czasem porzucam konserwacje na rzecz malarstwa. Mam wiele wystaw indywidualnych w Polsce, jak i za granicą.
W 1991 roku otwieram galerię „UTA” w swoim domu na Zaciszu w Warszawie. Przez 25 lat na wiosnę, na jesieni aranżuję wernisaże swoich prac – zawsze w nowym zestawie.
Dlaczego napisałam tę książeczkę?
Odkąd pamiętam, przyjeżdżałam tu, do Kazimierza, z pobliskiego Lublina, najpierw z rodzicami, później ze swoim „chłopakiem”. A po studiach z Warszawy z mężem, z mężem i dziećmi, i w końcu sama…
Albrychtówka i Męćmierz były zawsze celem pieszych wycieczek, a później miejscem malowania „pysznych” motywów.
Nie tak dawno, w perspektywie lat życia, znalazłam się sama w pensjonacie Ministerstwa Sprawiedliwości na Albrychtówce. Z nudów chciałam opisać pierwszy swój spacer sprzed pół wieku. I okazało się, że nic nie wiem o historii tego miejsca, o ludziach tu mieszkających teraz i przed wojną. I tak się zaczęło…Materiały zbierałam ponad siedem lat. Jest to właściwie historia upływającego czasu, opisana na kanwie historii kilku mieszkających tu rodzin.
Zapraszam więc do podróży w czasie i w przestrzeni Albrychtówki.

 

Uta Henryka Gnatowska

Źródło: KOKPiT

Skomentuj

Mapa


Pokaż stopkę