Otwarcie wystawy: Historia Księgi Pamiątkowej

  • Miejscowość: Kazimierz Dolny
  • Miejsce imprezy: Studio KZMRZ ul. Rynek 23A
  • Data rozpoczęcia: 2019-05-17
  • Data zakończenia: 2019-05-17
  • Godzina rozpoczęcia: 17:00:00

Otwarcie wystawy: Historia Księgi Pamiątkowej

Mariusz Tarkawian - „Contemporary Art Book”, 2013
Jan Gryka - „Do-rysowania”, 2018
Szymon Popielec - „Prze-rysowania”, 2019
„Historia Księgi Pamiątkowej”

Na początku 2013 roku administratorka Centrum Kultury w Lublinie, do Galerii Białej przyniosła opasłą księgę pamiątkową z pytaniem, czy ją chcemy? Oczywiście księgę przejęliśmy natychmiast. Miała format zbliżony do A3, około 100 stron o gramaturze 250 – 300 gr. Papier już dość pożółkły i matowy. Księga była oprawiona w brązową dermę i wyglądała dość poważnie i urzędowo a złoty tłoczony napis dopełniał całości. Zapewne została wyprodukowana w okresie prosperity Gierkowskiej w latach 70-tych XX wieku.
Oczywiście księgę przejęliśmy, aby ją przekazać Mariuszowi Tarkawianowi, co też się stało. Już jesienią 2013 roku powstał komiks o sztuce: „Contemporary Art Book”. Pierwszy pokaz został zorganizowany na jesieni 2013 w Galerii Propaganda w Warszawie. Rysunki były wówczas jeszcze nie oprawione, gdyż Mariusz w trakcie trwania wystawy ciągle coś dorysowywał i dowieszał do istniejącej już ekspozycji.
Następny pokaz komiksu odbył się w 2015 roku w Galerii Białej w Lublinie na wystawie retrospektywnej Mariusza Tarkawiana. Wówczas to rysunki zostały oprawione i stanowiły już zamkniętą całość. Pojawił się również pomysł, aby wydać z tego cyklu tzw. tekę rysunkową. Starania o jej druk trwały dość długo, ale w końcu się udało! Ostatecznie wersja drukowana nie różni się w ogóle od oryginalnych rysunków.
Wówczas pojawił się pomysł zrobienia w Galerii Białej wystawy pt. „Korepetycje z rysunku”. Brało w niej udział kilkunastu młodych artystów i artystek. Była to również forma promocji teki Mariusza
Tarkawiana. W momencie, kiedy rozpoczęliśmy szukać artystów do tego projektu, przypadkiem pojawił się pomysł, aby tzw. zerową czy też próbną wersję nieco zmienić, dorysowując to i owo. Pracowałem
usilnie kilka miesięcy no i ostatecznie skutek był taki, że te nowe poprawione rysunki na wystawę nie weszły! Całą „NOWĄ” tekę podarowałem więc w prezencie Mariuszowi. W grudniu 2018 roku, przy okazji wystawy „NOW ART”, którą organizował Michał Stachyra w Kazimierzu Dolnym. Pojawił się wstępny pomysł, aby tę nową wersję teki zaprezentować w Studio KZMRZ. Zadzwoniłem więc do
Tarkawiana, aby przy jakiejś okazji przywiózł tekę, ja zaś pokryje koszty jej oprawy. W połowie stycznia 2019 roku Mariusz tekę przywiózł do Lublina na wystawę „24H BER/LUB” organizowaną przez fundację „Piękno Panie”, w której brał udział. Po otwarciu wystawy poszliśmy do restauracji, Mariusz przyniósł mi wówczas tekę. Grubo po północy postanowiłem, że odwiozę do domu jednego z kolegów.
Kiedy wróciłem, już nikogo w restauracji nie było! Zniknęła, ku mojej rozpaczy, również teka. Po rozmowie z kelnerami udało się namierzyć osobę, która tekę przejęła. Okazało się, że był nią Szymon Popielec!!! Następnego dnia zadzwoniłem do niego z zamiarem odzyskania komiksu. Okazało się jednak, że on nie ma zamiaru mi go oddać. Zwrócił mi ją po trzech miesiącach. Dokonał w rysunkach bardzo wielu interwencji, dorysowując wiele autorskich wizji. Najbardziej znaczących zmian dokonał poprzez wprowadzenie do czarno - białych rysunków koloru. Pokolorował wiele rysunków uznając, iż jest to coś w rodzaju kolorowanki dla dzieci. Diametralnie zmienił się charakter komiksu, który powstał w oparciu o reprodukcje z zakresu sztuki współczesnej. Dokonane, podwójne już interwencje, spowodowały, iż zwykły druk z powrotem przybrał formę oryginału i stał się tzw. „dziełem sztuki”, którego autorami jest trzech artystów. Czekamy zatem na targi w Bazylei.
Jan Gryka

Skomentuj


Pokaż stopkę