Lightopia

Muzeum Nadwiślańskie zaprasza w sobotę 10 grudnia o godz. 15:00 na otwarcie instalacji Marka Letkiewicza zatytułowanej "Lightopia". Pokaz prac lubelskiego artysty i wykładowcy udosępniony zostanie w holu Gmachu Głównego przy Rynku 19.

Lightopia to medialna przestrzeń, wykreowana komputerowo, wypełniona światłem, dźwiękami, wielkoformatowymi obrazami i animacją 3D CGI. Umieszczenie instalacji w muzeum jest z jednej strony tęsknotą za powrotem do oryginalnej, antycznej koncepcji musaeum, przybytku muz – miejsca poświęconego studiom, które służy raczej do myślenia niż do patrzenia, zakładającego bierny estetyczny odbiór. Z drugiej zaś strony akcentuje artystyczno-badawcze zamiary samej Lightopii.

Technologicznie Lightopia jest hybrydą ulepioną z cyfrowej gliny z "0" i "1" oraz z tworzywa najbardziej plastycznego w dziejach cywilizacji, jakim jest nasza wyobraźnia i emocje – do których się odwołuje.
Większość z nas doświadczyła zapewne uczucia spokoju ducha, jaki ogarnia człowieka gdy kontempluje refleksy światła tańczące na powierzchni falującej wody. Lightopia czyni z tych doznań materię inspirują podświadomość. Kondensuje ją, nadaje strukturę, kierunek i znaczenie, zachęcając widza do przeżywania podobnych emocji. Celem Lightopii jest stworzenie z tej substancji osobowości miejsca, ewokującego pozytywnymi odczuciami na temat nastawienia do życia, ludzi, otoczenia i nas samych – skonstruowanie nowego środowiska sprzyjającego samorealizacji.

Instalację Lightopia będzie można podziwiać do 19 kwietnia 2017 r. Wstęp na wystawę jest wolny.

 

Skomentuj

Mapa


Pokaż stopkę