Kino za Rogiem: "Mandaryni" reż. Zaza Urushadze

„Mandaryni” (2013)
rodzaj: fabularny
gatunek: wojenny , dramat
produkcja: Estonia, Gruzja
reżyseria: Zaza Urushadze
scenariusz: Zaza Urushadze
zdjęcia: Rein Kotov
muzyka: Niaz Diasamidze
obsada: Lembit Ulfsak, Giorgi Nakashidze, Mikheil Meskhi, Elmo Nuganen, Raivo Trass
dystrybutor: Art House
kat. wiek.:12
czas trwania:1 godz. 23 min
Estońska wioska na Kaukazie. Jej mieszkańcy od stu lat żyli tu, pracowali, rodzili się i umierali. Ale kiedy w roku 1992 wybuchła gruzińsko-abchaska wojna, wioska opustoszała - zostało w niej tylko dwóch mężczyzn, hodowca mandarynek Margus i jego sąsiad Ivo.
Wokół cisza lasów, lato powoli ustępuje miejsca jesieni, a pod urodzajem owoców ciężko uginają się gałęzie drzew mandarynek. I mimo że z oddali dobiegają co jakiś czas przytłumione odgłosy walk, tu ważniejsze jest to, żeby nie zmarnować zbiorów. Nie tylko dlatego, że trzeba z czegoś żyć, ale głównie z tej przyczyny, że tego, co rodzi ziemia, nie powinno się marnować.
Wojna jednak pewnego dnia wkroczy w ten cichy świat oszczędnych rozmów, codziennego trudu i samotności - pod domem Margusa w wyniku potyczki giną żołnierze. Nie wszyscy: oznaki życia daje dwóch z nich. Jeden to Gruzin, drugi - walczący po stronie Abchazów czeczeński najemnik. Obydwoma zaopiekuje się Ivo: leczy ich, karmi, czeka, aż wrócą do życia. I wracają - tylko po to, żeby spróbować się nawzajem pozabijać. Dzięki surowej prawości ich zbawcy powoli w dwóch śmiertelnych wrogach odbudowuje się kruche człowieczeństwo, jednak wojna rządzi się swoimi prawami - nie da się jej zakląć ani zaczarować…
Wyciszony, oszczędny, głęboko humanistyczny, wybitny film, który w 2015 roku walczył z "Idą" o Oscara dla najlepszego filmu nieanglojęzycznego.

Nagrody:
2015 - Oscar - nominacja w kategorii Najlepszy film nieanglojęzyczny
2015 - Złote Globy - nominacja w kategorii Najlepszy film zagraniczny
2015 - Satelity - Najlepszy film zagraniczny
2015 - WFF:
- Nagroda za reżyserię - Zaza Urushadze
- Nagroda Publiczności w kategorii filmów fabularnych - Zaza Urushadze

Skomentuj

Mapa


Pokaż stopkę