Dzień Wolnej Sztuki

  • Miejscowość: Kazimierz Dolny
  • Miejsce imprezy: Muzeum Nadwiślańskie Rynek 19
  • Data rozpoczęcia: 2019-04-27
  • Data zakończenia: 2019-04-27
  • Godzina rozpoczęcia: 12:00:00

Dzień Wolnej Sztuki organizowany jest od 2011 roku. Jego istotą jest przeświadczenie, że wchodząc do muzeum, warto postawić na jakość zwiedzania, nie na ilość. Lepiej obejrzeć mniej obiektów, ale za to móc się nad nimi zastanowić.


Według badań goście muzeów statystycznie spędzają przed każdym dziełem sztuki osiem sekund. Dzieje się tak dlatego, że wchodząc do muzeum, czujemy się zmuszeni do obejrzenia wszystkich dzieł, które się w nim znajdują – czytamy na stronie www.dzienwolnejsztuki.pl. – Efekt jest taki, że bezrefleksyjnie i kompulsywnie przebiegamy dziesiątki sal muzealnych, po czym jesteśmy zmęczeni i źli. Co gorsza, kompletnie nie pamiętamy i nie rozumiemy tego, co właśnie obejrzeliśmy.

Lekarstwem na tego typu bierne i męczące zwiedzanie jest Slow Art - ruch Wolnej, a raczej Powolnej Sztuki.

27 kwietnia 2019 roku o 12:00 w wielu muzeach w Polsce, także w Muzeum Nadwiślańskim przez godzinę będzie przekazywana zwiedzającym idea Wolnej Sztuki. Każde z nich wybierze pięć dzieł ze swoich kolekcji. Przy każdym będzie stała osoba zadająca uczestnikom Dnia Wolnej Sztuki pytania, motywująca ich do podjęcia refleksji i nabrania odwagi do samodzielnego szukania odpowiedzi. Jej celem będzie pokazanie, że obiekt muzealny może stać się źródłem inspiracji.

W Kazimierzu tematem tegorocznego dnia Wolnej Sztuki będzie miłość.

Skomentuj

Mapa

Muzea

Muzeum Nadwiślańskie Rynek 19


Pokaż stopkę