Znaczenie miejsca. Wystawa Zbigniewa Hungera

Muzeum Nadwiślańskie w Kazimierzu Dolnym zaprasza na wernisaż wystawy „Znaczenie miejsca” Zbigniewa Hungera. Wystawa jest wydarzeniem towarzyszącym 14. edycji Festiwalu Filmu i Sztuki Dwa Brzegi.
Wystawa „Znaczenie miejsca” Zbigniewa Hungeraprofesora Akademii Sztuk Pięknych im. Wł. Strzemińskiego w Łodzi oraz Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi (od 1994), artysty uprawiającego malarstwo, rysunek i grafikę, laureata wielu nagród i wyróżnień, w tym Złotego Medalu „Zasłużony Kulturze – Gloria Artis” dotyka problemu miejsca w różnych jego kontekstach. Miejsce pamięci, miejsce sztuki, miejsce graniczne, miejsce rzeczywiste. Takim miejscem rzeczywistym jest Kazimierz, gdzie realność współistnieje z mitycznością. Zbigniew Hunger wybrał to miejsce, aby do niego powracać. 
- Kazimierz nad Wisłą z całą swoją legendą, architekturą w tak swoisty sposób złączoną z pejzażem i ludźmi, których poznałem. Dom Architekta, festiwal filmowy „Dwa Brzegi”, spotkania, rozmowy i czas płynący w szczególny sposób. Próba zracjonalizowania i opisania kazimierskiej atmosfery może prowadzić do banalnych uproszczeń. To, co znalazłem i znajduję co roku, na nowo, jest wpisane w ten uniwersalny porządek, którego znaczenia doznałem przed laty – pisze Hunger o Kazimierzu.
Na obrazach Hungera nie znajdziemy jednak ani kazimierskich koronek attyk, ani wąwozów, ani Wisły w realistycznym ujęciu.
- Artysta rezygnuje z realności przedstawień, stosuje znak. Tworząc obrazy - znaki zmniejsza przepaść między duchowością a zmysłowością. Nadaje pracom stan pełnej autonomii. Za pomocą środków czysto plastycznych tworzą one świat własny, zbudowany na regułach będących jednocześnie odbiciem wewnętrznej struktury świata, z podkreśleniem jego dychotomii. Statyka zmierza się z ekspresją, porządek z nieładem, harmonia z chaosem. Artysta zmaga się z dualizmem świata, gdzie ekspresja i dynamizm próbują dominować. Harmonia formy i porządek starają się ujarzmiać tamte siły. Dzieje się to na różnych płaszczyznach – człowieczeństwa, rzeczywistości oraz formy malarskiej – czytamy w informacji prasowej.
Wernisaż wystawy Zbigniewa Hungera 2 sierpnia z Galerii Wystaw Czasowych Muzeum Nadwiślańskiego u. Rynek 19 godzina 12:00. Wystawa trwać będzie do 24 września. Kuratorem wystawy jest Dorota Seweryn – Puchalska.
Maraton Akademii Odkryć Fotograficznych jest imprezą towarzyszącą 14. edycji Festiwalu Filmu i Sztuki Dwa Brzegi 2020.
Wydarzenia towarzyszące>>>

Skomentuj


Mapa

Muzea

Dział Dokumentacji i Biblioteka


Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Znamy sposób na udane Wakacje 2020! Odpowiedź znajdziesz w naszych ofertach noclegowych na Lato, Wakacje 2020. Nie zwlekaj atrakcyjne noclegi czekają...
Weekend listopadowy 11-12 listopada 2020 to dobry moment na krótki wypad za miasto. Zrelaksuj się w jednym z naszych obiektów. Zobacz oferty specjalne przygotowane na ten czas.
Pokaż stopkę