Spotkanie autorskie z Utą Gnatowską. W stronę Albrychtówki

UTA HENRYKA GNATOWSKA „W stronę Albrychtówki”
Spotkanie autorskie w Kazimierskim Ośrodku Kultury, Promocji i Turystyki
14 września 2019 roku godz. 12.00

W 1970 roku ukończyłam Wydział Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu z dyplomem konserwatora zabytków. Wcześniej studiowałam historię sztuki na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim w moim rodzinnym Lublinie.
Po dyplomie w Toruniu przenoszę się do Warszawy, gdzie pracuję jako konserwator na Zamku Królewskim (1973-1974), jednocześnie malując.
Z czasem porzucam konserwacje na rzecz malarstwa. Mam wiele wystaw indywidualnych w Polsce, jak i za granicą.
W 1991 roku otwieram galerię „UTA” w swoim domu na Zaciszu w Warszawie. Przez 25 lat na wiosnę, na jesieni aranżuję wernisaże swoich prac – zawsze w nowym zestawie.
Dlaczego napisałam tę książeczkę?
Odkąd pamiętam, przyjeżdżałam tu, do Kazimierza, z pobliskiego Lublina, najpierw z rodzicami, później ze swoim „chłopakiem”. A po studiach z Warszawy z mężem, z mężem i dziećmi, i w końcu sama…
Albrychtówka i Męćmierz były zawsze celem pieszych wycieczek, a później miejscem malowania „pysznych” motywów.
Nie tak dawno, w perspektywie lat życia, znalazłam się sama w pensjonacie Ministerstwa Sprawiedliwości na Albrychtówce. Z nudów chciałam opisać pierwszy swój spacer sprzed pół wieku. I okazało się, że nic nie wiem o historii tego miejsca, o ludziach tu mieszkających teraz i przed wojną. I tak się zaczęło…Materiały zbierałam ponad siedem lat. Jest to właściwie historia upływającego czasu, opisana na kanwie historii kilku mieszkających tu rodzin.
Zapraszam więc do podróży w czasie i w przestrzeni Albrychtówki.

 

Uta Henryka Gnatowska

Źródło: KOKPiT

Mapa

Kultura

Kazimierski Ośrodek Kultury, Promocji i Turystyki


Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Weekend listopadowy 11-12 listopada 2020 to dobry moment na krótki wypad za miasto. Zrelaksuj się w jednym z naszych obiektów. Zobacz oferty specjalne przygotowane na ten czas.
Przyszłości nie przepowiadamy, ale możemy pomóc Ci zorganizować niezapomniany wyjazd Andrzejkowy. Sprawdź naszą ofertę noclegową przygotowaną specjalnie na Andrzejki 2020.
Pokaż stopkę