Rowerem po torach? Nie, drezyną!

Wkrótce Nadwiślańskiej Kolejce Wąskotorowej w Karczmiskach przybędzie nowa atrakcja. Oprócz pociągu pasażerskiego na tory wyruszą … drezyny rowerowe. I to już w tym sezonie!
Wkrótce Nadwiślańskiej Kolejce Wąskotorowej w Karczmiskach przybędzie nowa atrakcja. Oprócz pociągu pasażerskiego na tory wyruszą … drezyny rowerowe. I to już w tym sezonie!
Nadwiślańska Kolejka Wąskotorowa, której początki sięgają końca XIX w., to jedyna dziś taka atrakcja na Lubelszczyźnie. W każdą niedzielę od maja do października sprzed zabytkowego budynku stacji w Karczmiskach zgodnie z rozkładem jazdy lokomotywa wyrusza na trasę Karczmiska – Opole Lubelskie – Karczmiska – Polanówka. Raz w miesiącu - do Poniatowej. Podróż po malowniczych terenach Kotliny Chodelskiej i Lubelskiego Powiśla wieńczy ognisko na leśnej polanie.
Do tych atrakcji dołączy w tym roku kolejna – przejażdżka drezyną rowerową. Starostwo Powiatowe w Opolu Lubelskim zaplanowało zakup 50 takich drezyn w ramach projektu „Nadwiślańskie Drezyny Kolejowe”. To przedsięwzięcie wzorowane na „Bieszczadzkich Drezynach Rowerowych” – największej w Polsce turystycznej wypożyczalni drezyn rowerowych, którymi turyści przemieszczają się po historycznej trasie kolejowej108 z Zagórza do Krościenka. Każda drezyna – pojazd kolejowy napędzany siłą mięśni dwóch osób podobnie jak podczas jazdy na rowerze – zabiera w sumie 4 pasażerów. Taka przejażdżka po torach Nadwiślańskiej Kolejki Wąskotorowej zapewni ruch na świeżym powietrzu i bliski kontakt z naturą.
- „Projekt „Nadwiślańskie Drezyny Kolejowe” ma stanowić impuls dla rozwoju turystyki w powiecie opolskim. Jako Powiat Opolski chcemy stworzyć razem z takimi perełkami turystycznymi Lubelszczyzny jak Kazimierz Dolny i Nałęczów trójkąt turystyczny, który pozwoli turystom poznanie malowniczych terenów naszego regionu. Pomysł ten daje też wielkie możliwości przedsiębiorcom z branży gastronomiczno – hotelarskiej jakże poszkodowanym przez obostrzenia związane z sytuacją epidemiczną w kraju” – wypowiada się starosta opolski Dariusz Piotrowski na oficjalnym portalu Powiatu Opolskiego.
W tym roku drezyny – jeżeli wszystko pójdzie zgodnie z planem – mają jeździć po trasach uczęszczanych w niedziele przez wąskotorówkę: Karczmiska – Polanówka – Karczmiska, Karczmiska Opole – Karczmiska oraz Karczmiska – Poniatowa – Karczmiska. Docelowo będzie można nimi dojechać nawet do Wąwolnicy i Nałęczowa.
Oprócz tego projekt zakłada utworzenie strefy wypoczynku na stacji w Karczmiskach, renowację i adaptację czterech wagonów na wagony restauracyjne, zakup i montaż lornet obserwacyjnych na wieży widokowej oraz utworzenie punktu informacji turystycznej wraz z pamiątkami związanymi z Nadwiślańską Kolejką Wąskotorową.
W spotkaniu inaugurującym projekt, które odbyło się w ubiegłym tygodniu, wzięli udział przedstawiciele samorządów z powiatów opolskiego i puławskiego, zwłaszcza tych gmin przez które przebiegają tory. Wśród nich był także burmistrz Kazimierza Dolnego.
- Gmina Kazimierz Dolny nie jest w ten projekt bezpośrednio zaangażowana, ponieważ kolejka ta nie przebiega nawet po naszym terenie – mówi burmistrz  Artur Pomianowski – natomiast ci turyści, którzy przyjadą do Kazimierza będą mieli nową atrakcję i być może zostaną u nas dłużej niż przez weekend.
Mimo tego, że samorząd kazimierski nie angażuje się w projekt finansowo, to zamierza go promować w swoich wydawnictwach.
- Projekt ten pozwoli nam realizować to, o co zabiegamy: by turyści zostali u nas dłużej i zobaczyli coś więcej niż tylko rynek – mówi burmistrz.
Drezyny rowerowe wyruszą ze stacji Karczmiska 1 maja. Takie są deklaracje wstępne. Trzymamy kciuki.

Skomentuj


Mapa

Zabytki

Nadwiślańska Kolejka Wąskotorowa


Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Komunia Święta to wyjątkowy dzień dla każdego dziecka i jego rodziny. Chcemy Ci pomóc w organizacji tego wydarzenia. Jeżeli szukasz ofert noclegowych czy sal, to dobrze się składa, bo mamy takie.
Poszukujesz noclegu na Boże Ciało 2021? Dobrze trafiłeś! Zobacz oferty noclegowe, dzięki którym bez trudu zaplanujesz swój wymarzony wyjazd na Boże Ciało 2021.
Pokaż stopkę