Radni nie chcą odwołania burmistrza

Skomentuj (116)
Rada Miejska w Kazimierzu nie chce odwołania Grzegorza Duni ze stanowiska burmistrza miasta. Podczas sobotniej sesji w Kazimierskim Ośrodku Kultury radni głosowali przeciw podjęciu uchwały o wygaśnięciu jego mandatu.
Rada Miasta 27 stycznia br. zebrała się w związku z pismem wojewody lubelskiego w sprawie wygaszenia mandatu burmistrza Duni, który spóźnił się ze złożeniem oświadczenia majątkowego żony.

Wyjaśniając zaistniałą sytuację burmistrz powiedział między innymi:

- Oświadczam z pełną odpowiedzialnością, że złożenie oświadczenia o działalności gospodarczej mojej żony w dniu 29 grudnia 2006 roku nie było wyrazem lekceważenia obowiązujących przepisów, a jedynie działaniem w przekonaniu, że terminu dotrzymuję.
Cały ten problem i zamieszanie z wygaszaniem mandatów wójtów, burmistrzów i prezydentów spowodowane jest nieuzasadnionym wprowadzeniem do przepisów regulujących kwestie oświadczeń majątkowego i o działalności gospodarczej współmałżonków dwóch terminów na ich składanie. W przypadku pierwszego oświadczenia termin biegnie od dnia ślubowania, a w przypadku drugiego od dnia wyboru. W podobnej jak ja sytuacji jest wielu samorządowców w całym kraju, którzy wpadli w pułapkę spowodowaną niezgodnością przepisów i niejednoznacznością ich brzmienia. Autorytety w dziedzinie prawa wypowiadają się na temat wyjątkowej niejasności i błędnych sformułowań w obowiązujących w tej materii przepisach.

Podczas swego wystąpienia burmistrz przypomniał zebranym o tym, co przez krótki czas sprawowania swojego urzędu udało mu się razem ze swoimi współpracownikami dokonać:

- Od dnia ślubowania, tj. 4 grudnia 2006 r., kiedy oficjalnie objąłem to stanowisko, minęło zaledwie 55 dni (36 dni roboczych). W tym okresie podjąłem wraz z moim zastępcą działania umożliwiające realizację wizji rozwoju gminy. Przygotowany został plan restrukturyzacji urzędu z położeniem szczególnego nacisku na możliwość wykorzystania funduszy unijnych, jesteśmy w trakcie przygotowywania sposobów skutecznej promocji miasta i gminy. Wniosłem istotne poprawki do przygotowanego projektu budżetu pod kątem zmniejszenia zadłużenia oraz racjonalizacji wydatków bieżących. Podjęte zostały czynności związane z realizacją strategii rozwoju i zarządzania oświatą, Ukończono prace dotyczące regulacji prawnych utrzymania czystości i porządku na terenie gminy. Zaawansowane są rozmowy na temat realizacji obiektów sportowych – Przedsiębiorstwo Wielobranżowe KOMTEL z Poznania przygotowuje ofertę realizacji i prowadzenia ośrodka. To tylko część zagadnień, które zostały podjęte.

Kończąc swoje wystąpienie, Grzegorz Dunia powiedział:

- Za zaistniałą sytuację wszystkich mieszkańców przepraszam, liczę na zrozumienie i wparcie w dalszej mojej pracy na rzecz gminy Kazimierz Dolny. Obecnie pozostaję do dyspozycji Wysokiej Rady i przyjmę każdą decyzję, jaką Państwo podejmiecie.

Po wysłuchaniu wyjaśnienia burmistrza radni od razu przystąpili do głosowania – jednomyślnie przez podniesienie ręki wypowiedzieli się przeciwko uchwale o wygaśnięciu jego mandatu. Oznacza to, że Grzegorz Dunia będzie więc pełnić dalej swoje obowiązki jako burmistrz. Decyzja radnych oprócz wyrażenia poparcia dla burmistrza nie rozwiązuje jednak sprawy. Trzeba liczyć się z tym, że w najbliższym czasie wojewoda ponownie zwróci się do Rady Miasta Kazimierza o uchylenie mandatu burmistrzowi. Jeżeli taka decyzja nie zapadnie w Kazimierzu w ciągu 30 dni od tego pisma, wojewoda sam podejmie ją w Lublinie z mocy prawa.

Dlaczego radni zwlekają z szybkim rozwiązaniem tej sprawy?

Z rozmów kuluarowych wynika, że w ten sposób chcą zyskać na czasie i przeprowadzić kilka istotnych dla gminy uchwał – kolejna sesja Rady Miejskiej została zaplanowana już na poniedziałek 5 lutego br. Chcą w miarę łagodnie przeprowadzić gminę przez ten okres zamieszania związanego z wygaszaniem mandatu burmistrza. Czy liczą przy tym, że rozwój sytuacji w kraju pozwoli uniknąć ponownych i kosztownych wyborów? – Taki scenariusz wydaje się jednak coraz mniej prawdopodobny…

Skomentuj


Dodane komentarze (116)

  • misisipi (gość)
    konieczne zmiany natychmiast
  • Anonim (gość)
    Czas na zmiany...
  • Anonim (gość)
    Ja nie ale o tym zadecydują wyborcy w powtórce.
  • Anonim (gość)
    Mamy nadzieję, że nie dojdzie do zmiany Burmistrza.
  • Anonim (gość)
    Faktycznie można się wzruszyć.Szkoda tylko,że efekty tamtych decyzji ciążą na wszystkich mieszkańcach. Mimo to nie negowałbym faktu podejmowania przez tego Pana jakichś działań,żeby wreszcie cos z tym fantem zrobić . Przecież nie można bez końca płacić jedynie odsetek od zaciągniętego kredytu.Statek i tak jest bliski zatonięcia.Tak więc i te zakupy chyba nie mają znaczenia a przypuszczam,że były konieczne.Może to tylko mydełko i papier ...
  • Tadeusz (gość)
    Czytam co zrobił Pan Dunia i jestem wzruszony szczególnie na temat ośrodka i oszczędności w urzędzie.Jak dobrze pamietam to sam był za budową ośrodka a potem je negował ,teraz jest już Ok. A oszczędności też jest ok a szczególnie jego zakupy które poczynił od razu , a były zbyteczne.
  • Anonim (gość)
    Na taką postawę Rady ,Burmistrza liczyli mieszkańcy Kazimierza. Ale wybrano wariant zgodny z wieloletnimi tradycjami.Rada głaska Burmistrza a teraz poklaskiem pochwala Jego postawe mądrzejszego od prawa! Wstyd.Brawo Burmistrz J.Sauter !
  • karol (gość)
    "Burmistrz Sauter (bezpartyjny) spóźnił się sześć dni ze złożeniem oświadczenia o działalności gospodarczej żony. Sam prosił radnych, a na poniedziałkowej sesji wręcz zażądał, aby Rada głosowała za wygaśnięciem jego mandatu. Co więcej zapowiedział, że jeśli będzie to prawnie możliwe z własnej kieszeni pokryje koszty ponownego zorganizowania wyborów w gminie. Uważa, że z powodu jego uchybienia samorząd nie powinien być narażany na dodatkowe wydatki. Wybory w Bytomiu Odrzańskim to koszt ok. 10 tys. zł, ale już w tej chwili osoby, które w poprzednich wyborach zasiadały w komisjach wyborczych zapowiadają, że przy ponownych wyborach gotowe są pracować w komisjach społecznie.

    O takim odwołaniu jakie w poniedziałek miał burmistrz Jacek Sauter mogłoby śnić wielu samorządowców. Przed głosowaniem radni wstali i przeprosili Jacka Sautera. Publicznie przeprosili także mieszkańców Bytomia za to, że zagłosują wbrew swojej woli. Sauter uważa, że każdy powinien ponosić odpowiedzialność za błędy nawet jeśli sprawa spóźnień samorządowców z oświadczeniami majątkowymi jest dyskusyjna. Jego zdaniem dla dobra miasta i gminy najlepszym rozwiązaniem będą jak najszybsze wybory, aby wiosną gdy będą się warzyły losy unijnych dotacji samorząd działał sprawnie.

    Wczoraj wojewoda lubuski Wojciech Perczak (PiS) zapowiedział że na komisarza Bytomia Odrzańskiego zaproponuje premierowi... Jacka Sauetra. Będzie pełnił tę funkcję do wyborów, w których zamierza wystartować."
    Dodam, że Rada Bytomia Odrzańskiego (Lubuskie) odwołała burmistrza Jacka Sautera, który w ostatnich wyborach zdobył największe w Polsce poparcie - 94,5 proc. głosów
    Piękna postawa burmistrza....
  • @@@@@@@@@ (gość)
    Za panowania byłego Burmistrza zawiązała się klika i robili jak im było wygodniej ale i Nowy Pan Burmistrz nie jest lepszy jak był bałagan tak jest .Na tym korzystają tylko Ci co są przy urzędzie a nie mieszkańcy Kazimierza .
  • Anonim (gość)
    Może jedynie sympatyzuje z PiS. A gdyby nawet chciałby się opowiedzieć w tym kierunku nie byłoby to wcale glupie.Brak zaplecza politycznego to w dzisiejszych czasach nic dobrego .Dzieleniem kasy zajmują się jednak układy polityczne.Ja namawiałabym pana Dunie do zdeklarowania sie przynajmniej w jakimś kierunku.Samo zapisanie sie do PiS musi trochę potrwać-IPN itd.
  • jan kazimierz
    a cz ktoś z obecnych moze mi potwierdzic czy prawdą jest jako by nasz miłosciwie nam panujacy pan burmistrz w celu ochrony własnego stołka do PIS-u się zapisał, tylko w tajemnicy wielkiej to utrzymuje
  • andrzej (gość)
    "od dnia wyboru" jest sformulowaniem niejasnym i w takich wypadkach konieczna jest "interpretacja" prawa. Dzieje sie to na mocy wykladni (3 rodzaje wykladni) w tym wypadku obowiazujaca bedzie tzw. wykladnia autentyczna (czyli wykladnia organu, ktory "splodzil" dana ustawe). Jest to interpretacja prawnie obowiazujaca.

    Czyli ni mniej ni wiecej to ustawodawca decyduje co znaczy "od dnia wyboru", a jakiego mamy ustawodawce i jak on stwierdzi to juz nie trudno sie domyslic. (ba nawet wykladnia w tej sprawie jest wydana i "od dnia wyboru" znaczy ni mniej ni wiecej co "od dnia wyborow"
  • Czlonek nieistniejacego LOTZP
    Bardzo mnie zainteresowal fakt wydania 2,5 mln zl na projekt hali sportowej w Kazimierzu Dolnym w trakcie kadencji poprzedniego Pana Burmistrza. Prosze sobie wyobrazic ze Urzad Miasta Kazimierza Dolnego nie mogl znalezc w budzecie kwoty ponizej 1000 zl, jako skladki czlonkowskiej w Lokalnej Organizacji Turystycznej Ziemi Pulawskiej. Dodam, ze bycie czlonkiem tego stowarzyszenia bylo dobrowolne po wczesniejszym zaakceptowaniu przez Rade Miejska. Nie wiem jakim gospodarzem jest obecny Burmistrz, ale nie zycze Panstwu, ani sobie rowniez zeby wrocil na to stanowisko poprzedni wlodarz. Bo wiem na pewno, ze nie zrobi on nic dobrego.
  • ała (gość)
    Zawsze krytykowałem kolejne głupoty kazimierskiej władzy. Tym razem jednak mimo że pan Dunia jest współwinnym poronionego pomysłu fortów Szczypy, uważam, że nie ma sensu przeprowadzać wyborów.
    IHMO przepisy, które tworzą pułapkę prawną dla adresata normy są sprzeczne z konstytucją. Mniejsza z resztą o moją prywatną opinię w tej sprawie, jednak podobnie wypowiedział się dwa razy Trybunał Konstytucyjny. Mam nadzieję, że także ten obecny, mimo wprowadzenia funkconariuszy partyjnych przez PiS będzie miał odwagę uchylić jawnie niekonstytucyjne przepisy.
  • Mariusz Zyska (gość)
    Dziękuję Panie Karolu za wyczerpującą odpowiedź! Całe to ,,zamieszanie" prawdopodobnie znajdzie epilog w Trybunale Konstytucyjnym! Jest zbyt wiele znaków zapytania dotyczących interpretacji przepisów (jak zwykle w naszym prawie). Z tego co słyszałem z wywiadu w radiu z prawnikiem-konstytucjonalistą (odnośnie prezydenta W-wy), to gdy wojewoda odwoła (stwierdzi wygaśnięcie mandatu po 30 dniach, gdy rada tego nie zrobi), i eksprezydent odwoła się do Sądu Administracyjnego pierwszej instancji(Okręgowy), to Sąd powinien zwrócić się do Trybunału Konst. o wyjaśnienie, czy sankcja polegająca na utracie mandatu jest adekwatna do wykroczenia polegającego na spóźnieniu się z oświadczeniem. Być może z takim zapytaniem zwróci się do Trybunału Sąd Adm. drugiej instancji(Naczelny) - czyli upłynie co najmniej pół roku. Tylko dlaczego na wyjaśnienie tej kwesti trzeba czekać tak długo- komu zależy na trzymaniu w szachu (niepewności) tylu samorządowców? A może tylko gra toczy się o Warszawę i to jest celem uświęcającym środki i poświęcającym innych (pionki)? Zgodnie z prawem wojewoda może ,,wprowadzić" Komisarza, ale w przypadku ogólnie mówiąc złego zarządzania gminą lub śmierci, lub skazania samorządowca za przestępstwo przez sąd. Także dopuki piłka w grze, każdy wynik jest praktycznie możliwy.
  • Anonim (gość)
    Szanowny "gdzie" - Jeśli wybory będa np. w lipcu to na pewno Ktoś się ujawni. Narazie jest za wcześnie. Już jeden się ujawnił; Pan Dunia.
    "Mała" myślę, że powinniśmy czerpać wzorce z "lepszego", naprzód iść, a nie wracać wstecz, porównywać się do "Gorszego" - jak sama oceniasz poprzednika (bo ja mam inne zdanie na ten temat)
  • (gdzie)kandydaci (gość)
    Drogi tylko z tego, co pamiętam to właśnie pan Dunia wspierał projekt tego basenu i to on wybierał z burmistrzem SZ. i reszta ekipy ten projekt, czyli on tez jest w pewnym sensie winowajca straty ogromnych sum, które uciekają z marnego budżetu naszej gminy! Niestety 2.5Mln PLN juz nie zobaczymy tak jak zresztą upragnionego basenu to jest naprawdę przykre, że wyrzuca sie pieniądze w błoto!!! Ale poraz kolejny pytam, kto ma zastąpić pana Dunie jak żaden inny kandydat się nie ujawnia dziwne?!
  • karol (gość)
    Szanowny "pytam? " proszę czytacć uważniej - przecież piszę, ze zmieniły się sankcje, a nie terminy, czy słowo sankcje jest zbyt trudne dla pana?

    Teraz niedotrzymanie terminów skutkuje utrata mandatów, wcześniej utratą diety!!! Jasne? Panie "pytam"?
    I kto tu gada głupoty?
  • karol (gość)
    Dz.U.01.142.1591

    z dnia 8 marca 1990 r.


    o samorządzie gminnym.
    2002.03.31 zm. Dz.U.02.23.220
    2002.06.22 zm. Dz.U.02.62.558
    2002.10.27 zm. Dz.U.02.113.984
    2003.01.01 zm. Dz.U.02.214.1806
    2003.07.11 zm. Dz.U.03.80.717
    2003.11.17 zm. Dz.U.03.162.1568
    2004.01.01 zm. Dz.U.02.153.1271
    2004.05.01 zm. Dz.U.04.102.1055
    2004.07.01 zm. Dz.U.04.116.1203
    2004.07.27 zm. Dz.U.02.214.1806
    2005.10.10 zm. Dz.U.05.172.1441
    2006.02.02 zm. Dz.U.06.17.128
    2006.09.01 zm. Dz.U.05.175.1457
    2006.10.06 zm.wyn.z Dz.U.06.181.1337
    oraz
    "1) Wójt (burmistrz, prezydent miasta)

    a) Oświadczenie majątkowe o swoim stanie majątkowym dotyczące ich majątku odrębnego oraz majątku objętego małżeńską wspólnością majątkową, składane wojewodzie w terminie 30 dni od dnia złożenia ślubowania. Kolejne oświadczenia majątkowe składane są co roku do dnia 30 kwietnia (art. 24h ust. 1 – 4 ustawy o s.g.).

    b) Oświadczenie:
    o działalności gospodarczej prowadzonej przez małżonka, jeżeli działalność ta wykonywana jest na terenie gminy, w której osoba obowiązana do złożenia oświadczenia pełni funkcję.
    o umowach cywilnoprawnych zawartych przez małżonka, jeżeli umowy te zawarte zostały z organami gminy, jednostkami organizacyjnymi gminy lub gminnymi osobami prawnymi i nie dotyczą stosunków prawnych wynikających z korzystania z powszechnie dostępnych usług lub ze stosunków prawnych powstałych na warunkach powszechnie obowiązujących.
    Oświadczenia składane są wojewodzie w terminie 30 dni od dnia wyboru, a w trakcie pełnienia funkcji w ciągu 30 dni od dnia zaistnienia przyczyny złożenia oświadczenia. (art. 24j ust. 1 i 3 ustawy o s.g.).

    c) Informacja o zatrudnieniu, w okresie pełnienia przez wójta funkcji, jego małżonka na terenie danej gminy w jednostce organizacyjnej jednostki samorządu terytorialnego, związku jednostek samorządu terytorialnego albo rozpoczęciu świadczenia pracy lub wykonywania czynności zarobkowych na innej podstawie w spółkach handlowych, w których co najmniej 50% udziałów lub akcji posiadają jednostki samorządu terytorialnego. Obowiązek złożenia informacji dotyczy również przypadku zmiany stanowiska przez małżonka wójta. Informacja składana jest w terminie 30 dni od zaistnienia przyczyny jej złożenia. (art. 24j ust. 2 i 3 ustawy o s.g.)

    Niezłożenie powyższych oświadczeń i informacji w terminie skutkuje wygaśnięciem mandatu z mocy prawa. (art. 26 ust. 1 pkt 1a ustawy o bezpośrednim wyborze). Wygaśnięcie stwierdza rada gminy, w drodze uchwały, najpóźniej po upływie miesiąca od dnia wystąpienia przesłanek wygaśnięcia mandatu. Uchwałę o wygaśnięciu mandatu wójta przewodniczący rady gminy przesyła wojewodzie i komisarzowi wyborczemu. (art. 26 ust. 2 i 3 ustawy o bezpośrednim wyborze).
    Dodatkowo niezłożenie w terminie oświadczeń i informacji powoduje utratę wynagrodzenia (art. 24k ust. 1 pkt 2 ustawy o s.g.)"
    Przyjemnej lektury!!! Przyjemnośc nie jest gwarantowana!!!
  • mała (gość)
    Przepaszam ale powiniście sie zastanowic zanim cos napiszecie.Może i pan Dunia nie jest ideałem ale czy poprzedni burmistrz był lepszy.Wiec badżmy sprawiedliwi w ocenie.

Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Poniżej znajdziesz listę obiektów gotowych udostępnić miejsca noclegowe dla osób z Ukrainy, szukających schronienia w naszym kraju. Skontaktuj się z właścicielem obiektu i uzgodnij szczegóły....
To osoby tworzą świąteczną atmosferę. Jest tyle pięknych miejsce w Polsce, gdzie można spędzić Święta Wielkanocne 2025. Sprawdź listę obiektów, które przygotowały na ten czas ofertę specjalną.
Pokaż stopkę