Radni nie chcą odwołania burmistrza

Skomentuj (116)
Rada Miejska w Kazimierzu nie chce odwołania Grzegorza Duni ze stanowiska burmistrza miasta. Podczas sobotniej sesji w Kazimierskim Ośrodku Kultury radni głosowali przeciw podjęciu uchwały o wygaśnięciu jego mandatu.
Rada Miasta 27 stycznia br. zebrała się w związku z pismem wojewody lubelskiego w sprawie wygaszenia mandatu burmistrza Duni, który spóźnił się ze złożeniem oświadczenia majątkowego żony.

Wyjaśniając zaistniałą sytuację burmistrz powiedział między innymi:

- Oświadczam z pełną odpowiedzialnością, że złożenie oświadczenia o działalności gospodarczej mojej żony w dniu 29 grudnia 2006 roku nie było wyrazem lekceważenia obowiązujących przepisów, a jedynie działaniem w przekonaniu, że terminu dotrzymuję.
Cały ten problem i zamieszanie z wygaszaniem mandatów wójtów, burmistrzów i prezydentów spowodowane jest nieuzasadnionym wprowadzeniem do przepisów regulujących kwestie oświadczeń majątkowego i o działalności gospodarczej współmałżonków dwóch terminów na ich składanie. W przypadku pierwszego oświadczenia termin biegnie od dnia ślubowania, a w przypadku drugiego od dnia wyboru. W podobnej jak ja sytuacji jest wielu samorządowców w całym kraju, którzy wpadli w pułapkę spowodowaną niezgodnością przepisów i niejednoznacznością ich brzmienia. Autorytety w dziedzinie prawa wypowiadają się na temat wyjątkowej niejasności i błędnych sformułowań w obowiązujących w tej materii przepisach.

Podczas swego wystąpienia burmistrz przypomniał zebranym o tym, co przez krótki czas sprawowania swojego urzędu udało mu się razem ze swoimi współpracownikami dokonać:

- Od dnia ślubowania, tj. 4 grudnia 2006 r., kiedy oficjalnie objąłem to stanowisko, minęło zaledwie 55 dni (36 dni roboczych). W tym okresie podjąłem wraz z moim zastępcą działania umożliwiające realizację wizji rozwoju gminy. Przygotowany został plan restrukturyzacji urzędu z położeniem szczególnego nacisku na możliwość wykorzystania funduszy unijnych, jesteśmy w trakcie przygotowywania sposobów skutecznej promocji miasta i gminy. Wniosłem istotne poprawki do przygotowanego projektu budżetu pod kątem zmniejszenia zadłużenia oraz racjonalizacji wydatków bieżących. Podjęte zostały czynności związane z realizacją strategii rozwoju i zarządzania oświatą, Ukończono prace dotyczące regulacji prawnych utrzymania czystości i porządku na terenie gminy. Zaawansowane są rozmowy na temat realizacji obiektów sportowych – Przedsiębiorstwo Wielobranżowe KOMTEL z Poznania przygotowuje ofertę realizacji i prowadzenia ośrodka. To tylko część zagadnień, które zostały podjęte.

Kończąc swoje wystąpienie, Grzegorz Dunia powiedział:

- Za zaistniałą sytuację wszystkich mieszkańców przepraszam, liczę na zrozumienie i wparcie w dalszej mojej pracy na rzecz gminy Kazimierz Dolny. Obecnie pozostaję do dyspozycji Wysokiej Rady i przyjmę każdą decyzję, jaką Państwo podejmiecie.

Po wysłuchaniu wyjaśnienia burmistrza radni od razu przystąpili do głosowania – jednomyślnie przez podniesienie ręki wypowiedzieli się przeciwko uchwale o wygaśnięciu jego mandatu. Oznacza to, że Grzegorz Dunia będzie więc pełnić dalej swoje obowiązki jako burmistrz. Decyzja radnych oprócz wyrażenia poparcia dla burmistrza nie rozwiązuje jednak sprawy. Trzeba liczyć się z tym, że w najbliższym czasie wojewoda ponownie zwróci się do Rady Miasta Kazimierza o uchylenie mandatu burmistrzowi. Jeżeli taka decyzja nie zapadnie w Kazimierzu w ciągu 30 dni od tego pisma, wojewoda sam podejmie ją w Lublinie z mocy prawa.

Dlaczego radni zwlekają z szybkim rozwiązaniem tej sprawy?

Z rozmów kuluarowych wynika, że w ten sposób chcą zyskać na czasie i przeprowadzić kilka istotnych dla gminy uchwał – kolejna sesja Rady Miejskiej została zaplanowana już na poniedziałek 5 lutego br. Chcą w miarę łagodnie przeprowadzić gminę przez ten okres zamieszania związanego z wygaszaniem mandatu burmistrza. Czy liczą przy tym, że rozwój sytuacji w kraju pozwoli uniknąć ponownych i kosztownych wyborów? – Taki scenariusz wydaje się jednak coraz mniej prawdopodobny…

Skomentuj


Dodane komentarze (116)

 • mietek (gość)
  Chłopie a gdzie Ty widziałeś w gminie Kazimierz rolnika? Sami renciści, emeryci ewentualnie działkowcy.
 • chłop2 (gość)
  Czytając komentarze można stwierdzić iż stary układ nie może pogodzić się z wynikami wyborów i ciagle tylko uprawie obstrukcje zamiast pracowac na rzecz dobra Kazimierza i gminy.
  A gdzie podział się pan prezes od Fundacji Rozwoju Ziemi Kazimierskiej, który obiecywał iż niezależnie od wyników wyborów będzie działał na rzecz Kazimierza i Gminy... kolejna sztuczka socjotechniczna...
 • chłop (gość)
  Aby patrzeć jak Chłopi Dunię wykopią zadużo było obiecywanek przed wyborami. Wcześniej byli rolnikami, Panami a teraz są "CHŁOPKAMI"......
 • Anonim (gość)
  Urzędnicy są powołani do rzeczy wielkich , a nie do śmieci ! Kazimierz jest jednym wielkim śmietnikiem dzięki takim właśnie ludziom. Wielcy ludzie nie chcą służyć małym sprawom.
  Winą tej sytuacji obarczę przede wszystkim wyborców. Wybraliście nieudaczników - to widać każdego dnia ! Kazimierz w impasie , Świderki !
 • karol (gość)
  Dzisiaj wybrałem się na spacer wałem od Nadwiślańskiej do PTTK-u i przeżyłem szok - brut, "syf", wysypane kosze na śmieci, mnóstwo butelek na wale, miałem wrażenie jakby nik nigdy nie sprzątał - tak widziałem tylko w Kazimierzu!!!!
  Ludzie, a gdzie są służby porządkowe?
  Panie burmistrzu polecam spacer nad Wisłą. Kiedy ostatni Pan spacerował tamtedy?
 • mietek (gość)
  Stary urzędasie to powiedz nam co takiego się dzieje w Gminie Wąwolnica? Nowy zastępca buduje stadion olimpijski a może skocznię narciarską?
 • śmietniczka (gość)
  My tu sobie gadu dadu, takie tam rzeczy mało znaczące. A tu właśnie czynsze rosną, śmietniki zaśmiecają Rynek. I kto mówi, że nic się nie dzieje?!
 • Anonim (gość)
  Nasz uzdrowiciel od dziś jest nie BUR... tylko BEZROPOTNYM!!! Na tym stanowisku napewno sobie poradzi - a może nie???
 • stary urzędas (gość)
  Mała waga czy duża to jest nic z głupotą i pychą p.Duni . to jest lekcja dla Kazimierzeków nie byle kto aby zmienić - wybór musi być przemyślany. Z tego co się stało w Kazimierzu cieszy się GMINA Wąwolnica, tam się zaczeły działania, o których już słychać. Pan Dunia jak narazie to zbiera podziękowania za pracę Pana Szczypy.
 • zulugula (gość)
  ja tylko nadal podtrzymuję stanowisko że tego typu oświadczenie nie może być wyżej od prawa wyborczego, dla mnie to zbyt mało istotne naruszenie, które ma kosztować dużo nasze społeczeństwo. to co robi centrala to dopiero są powody poważne. chcesz zmiany burmistrza, masz inne mechanizmy i uregulowania prawne, ale ten związany z oświadczeniami i w takim kontekście jaki jest, mnie nie przekonuje. mamy wicepre.... z wyrokami a tu oświadczenie małej wagi
 • Anonim (gość)
  Czy Rada Miasta zaskarży zarządzenie Wojewody o wygaśnięciu mandatu Duni? Od dzisiaj
  Kazimierz pozostaje bez możliwości przeprowadzania przetargów i podejmowania decyzji wymagających podpisu Burmistrza.Stoimy w miejscu,ale kogo to obchodzi.Kolejny rok w plecy.To nie wina wyborców tego Pana.
 • Anonim (gość)
  do bogdana- można sie załamać nad prostotą Twojego myślenia.Mało znaczące oświadczenia...
  bzdurna data.. To wszystko dotyczy także Ciebie .Nikt nie neguje wyborów demokratycznych. Ale
  ponad głupotą często nieuczciwością samorządowych mądrali coś/prawo/ ktoś/wojewoda/ musi być.
  Zreszta nad wojewodą też! Zacznij myślec głową... Podziękuj Duni za brak wiedzy a nie wszystkim
  dookoła.Możesz przecież ponownie wybrać to jest właścnie demokracja ...
 • karol (gość)
  Bogdan, Bogdan - Grzegorz szansę miał, tylko już na samym początku wielka "wpadka". To On sam spowodowal wielkie zamieszanie z oświadczeniem majątkowym zwłaszcza, że nie zmieniły się terminy składania oświadczeń od wielu lat ( i jako były vice powinien o tym wiedzieć!!!!), zmianie uległy sankcje za niedotrzymanie tych terminów....
  I tak będą wybory, niestety wszyscy poniesiemy tego konsekwencje. Szkoda "kasy", którą można by wydać na rozwój gminy.
 • bogdan (gość)
  nie wojewoda wybierał burmistrza tylko my wyborcy i niech nas wojewoda nie pozbawia naszego wyboru i praw w imię bzdurnej wyższości daty mało znaczącego oświadczenia nad wolnym prawem do wyboru w państwie demokratycznym. A Grzegorz powinien mieć szansę jak inni, całej kadencji...
 • Anonim (gość)
  Tak wynika z kalendarza ustawowych przepisów.Rada miała termin do dzisiaj na wygaszenie mandatu.Nie zrobiła tego więc Wojewoda wyda zarządzenie zastępcze może powoła komisarza i wreszcie będzie porządek w Kaziku.Były Burmistrz dalej będzie bredził o wieloznaczności oczywistych przepisów ,złym prawie i Wojewodzie... Do urn Bracia i Siostry do urn...
 • Anonim (gość)
  CZY DZIŚ JEST ODWOŁYWANY PRZEZ WOJEWODĘ PAN DUNIA ?
 • kazimierzak (gość)
  Karolu zajęcie czwartego czy nawet pierwszego miejsca nie jest żadnym miernikiem sprawności urzędów: gminy czy miast. Znając mizerny poziom wykorzystanie funduszy unijnych w latach 2004-2006 można stwierdzić że i jednooki może być królem pośród ślepców. I nie zapominaj kto narobił długów siegajacych ponad 4 miliny złotych, co przy budżecie blisko 14 milionów jest klęską, którą gmina i miasto będzie jeszcze niestety długo odczuwać. Zaś do pozostałych forumowiczów nie "bijecie ludzie politycznej piany" bo z niej i tak nic nie powstanie. Chyba, że komuś bardzo zależy na chaosie i anarchii.
 • mieszkanniec (gość)
  Droga Warszawianko, kazimierzacy to już nie jest ciemny naród, którym można, jak niegdyś manipulowac ,posługujac się ogólnikami. Równie dobrze ja mógłbym nazwać Cię osobą niekompetentną. Zatem jeśli chcesz uchodzić za osobę wiarygodną to przynajmniej przytocz kontekst i sprawę, która pozwoliła Ci na tak daleko posunięte stwierdzenia co do kompetencji P. Duni.
 • Anonim (gość)
  Do Obserwatora. Żródłem tej informacji jest sam Pan Dunia,który tą informację umieścił w sprawozdaniu ze swoich aktywnych działań na stronie BIP-Kazi..Zgadzam się z Sołtysem.Aktualnie zbierane będą projekty ale terminów jeszcze nie ustalono. Nie mniej jednak
  pewną strategie i dobry pomysl już powinien być gotowy.Bo znowu będzie za póżno.Jak to w Kazimierzu wygląda do dzisiaj to widać po Obiektach Sportowych.Puław nie stać na taką realizację ale Kazimierz to magiczne przeciez miejsce - Tu wszystko jest możliwe ,ale czesto jedynie w głowach wizjonerów..
 • Warszawianka (gość)
  Byłam w Kazimierzu miałam możliwość rozmowy z nowym Burmistrzem osoba niekompetentna (delikatnie mówiąc) nie mająca żadnych rozwiązań gospodarczych i rozwoju turystyki.
  Wiele sobie obiecywałam jestem rozczarowana. Kazimierzacy ten Pan jest .............. !
  Macie szanse w nowych wyborach życzę Wam i Turystom dobrego wyboru.

Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Przyszłości nie przepowiadamy, ale możemy pomóc Ci zorganizować niezapomniany wyjazd Andrzejkowy. Sprawdź naszą ofertę noclegową przygotowaną specjalnie na Andrzejki 2021.
Zaplanuj razem z nami świąteczny wyjazd do dowolnego miejsca w Polsce. Poznaj oferty specjalne noclegów na Wigilię i Boże Narodzenie 2021.
Pokaż stopkę