Letnie wieczory muzyczne

Skomentuj (2)
Fara w wakacyjne wieczory tradycyjnie już zmienia się w filharmonię, zachwycając niezwykłą wprost akustyką i pięknem wnętrza oraz doskonałą korelacją z prezentowanym repertuarem. W ubiegłą sobotę miał tu miejsce pierwszy z serii letnich koncertów - muzyki organowej i ... skrzypcowej.

Koncert składał się z trzech części - muzyka organowa z okresu renesansu i baroku w wykonaniu Michała Markuszewskiego jak klamra okalała wystąpienie Łukasza Błaszczyka, który zachwycił publiczność zwłaszcza 13 Kaprysem Piccolo Paganiniego, przewrotnie zwanego "Śmiechem szatana". Warto tu wspomnieć, że kompozytora kaprysu - jednego z najsłynniejszych romantycznych wirtuozów, posądzano o konszachty z ciemnymi mocami z powodu jego indywidualnej techniki gry - niezwykle ekspresyjnej, opartej na brawurowych pasażach sięgających najwyższych pozycji i zawrotnym tempie - była ona taką nowością i zaskoczeniem dla słuchaczy, że szybko uznano ją za dzieło szatana. Trzynasty Kaprys Paganiniego, niezwykle trudny do wykonania, w którym pobrzmiewały momentami echa diabelskiego chichotu, został przez Łukasza Błaszczyka zaprezentowany po mistrzowsku. Kto go w tym wspierał - szatan czy Bóg, to już może nie jest takie istotne...

Michał Markuszewski to dwudziestopięcioletni organista warszawski. Absolwent Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w klasie organów prof. Joachima Grubicha. Studia kontynuuje w Hochschule fur Musik w Wurzburgu, a także na Uniwersytecie Sztuki w Berlinie. Występował z recitalami na międzynarodowych festiwalach w Polsce, na Litwie, w Czechach oraz Niemczech. Ostatnio nagrał płytę dokumentującą brzmienie zabytkowych organów Kościoła Ewangelicko - Reformowanego w Warszawie, gdzie od roku 2004 pełni funkcje organisty.

Największe osiągnięcia:
1998 r. - 2 nagroda w konkursie Polskiej Muzyki Organowej XX wieku w Legnicy;
2000 r. - 1 nagroda na Międzynarodowym Konkursie muzyki Organowej w Rumii
            - oraz wyróżnienie za najlepsze wykonanie utworów Jana Sebastiana Bacha.

Łukasz Błaszczyk kształcił się u wybitnych pedagogów, m.in. u prof. Iwony Wojciechowskiej i prof. Aleksandra Kramarova, w klasie których otrzymał dyplom z wyróżnieniem Akademii Muzycznej w Łodzi i konserwatorium Muzycznego w Enschede. Jest zdobywcą wielu nagród na konkursach skrzypcowych i kameralnych. Najważniejszym momentem w jego karierze była nagroda na XI Międzynarodowym Konkursie Skrzypcowym im. Henryka Wieniawskiego, gdzie otrzymał również dwie nagrody specjale. Od tego momentu koncertuje jako solista i kameralista niemal w całej Europie. Dokonuje także wielu nagrań dla Polskiego Radia w Warszawie i Łodzi. Kilkakrotnie kompozytorzy dedykowali mu swoje utwory. Za swoją bogatą działalność artystyczną został uhonorowany Nagrodą Polskiej Akademii Nauk. Obecnie prowadzi klasę skrzypiec w Akademii Muzycznej w Łodzi.

Skomentuj


Dodane komentarze (2)

Mapa

Zabytki

Kościół Farny


Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Przyszłości nie przepowiadamy, ale możemy pomóc Ci zorganizować niezapomniany wyjazd Andrzejkowy. Sprawdź naszą ofertę noclegową przygotowaną specjalnie na Andrzejki 2021.
Zaplanuj razem z nami świąteczny wyjazd do dowolnego miejsca w Polsce. Poznaj oferty specjalne noclegów na Wigilię i Boże Narodzenie 2021.
Pokaż stopkę