Kino za Rogiem: "Mandaryni" reż. Zaza Urushadze

„Mandaryni” (2013)
rodzaj: fabularny
gatunek: wojenny , dramat
produkcja: Estonia, Gruzja
reżyseria: Zaza Urushadze
scenariusz: Zaza Urushadze
zdjęcia: Rein Kotov
muzyka: Niaz Diasamidze
obsada: Lembit Ulfsak, Giorgi Nakashidze, Mikheil Meskhi, Elmo Nuganen, Raivo Trass
dystrybutor: Art House
kat. wiek.:12
czas trwania:1 godz. 23 min
Estońska wioska na Kaukazie. Jej mieszkańcy od stu lat żyli tu, pracowali, rodzili się i umierali. Ale kiedy w roku 1992 wybuchła gruzińsko-abchaska wojna, wioska opustoszała - zostało w niej tylko dwóch mężczyzn, hodowca mandarynek Margus i jego sąsiad Ivo.
Wokół cisza lasów, lato powoli ustępuje miejsca jesieni, a pod urodzajem owoców ciężko uginają się gałęzie drzew mandarynek. I mimo że z oddali dobiegają co jakiś czas przytłumione odgłosy walk, tu ważniejsze jest to, żeby nie zmarnować zbiorów. Nie tylko dlatego, że trzeba z czegoś żyć, ale głównie z tej przyczyny, że tego, co rodzi ziemia, nie powinno się marnować.
Wojna jednak pewnego dnia wkroczy w ten cichy świat oszczędnych rozmów, codziennego trudu i samotności - pod domem Margusa w wyniku potyczki giną żołnierze. Nie wszyscy: oznaki życia daje dwóch z nich. Jeden to Gruzin, drugi - walczący po stronie Abchazów czeczeński najemnik. Obydwoma zaopiekuje się Ivo: leczy ich, karmi, czeka, aż wrócą do życia. I wracają - tylko po to, żeby spróbować się nawzajem pozabijać. Dzięki surowej prawości ich zbawcy powoli w dwóch śmiertelnych wrogach odbudowuje się kruche człowieczeństwo, jednak wojna rządzi się swoimi prawami - nie da się jej zakląć ani zaczarować…
Wyciszony, oszczędny, głęboko humanistyczny, wybitny film, który w 2015 roku walczył z "Idą" o Oscara dla najlepszego filmu nieanglojęzycznego.

Nagrody:
2015 - Oscar - nominacja w kategorii Najlepszy film nieanglojęzyczny
2015 - Złote Globy - nominacja w kategorii Najlepszy film zagraniczny
2015 - Satelity - Najlepszy film zagraniczny
2015 - WFF:
- Nagroda za reżyserię - Zaza Urushadze
- Nagroda Publiczności w kategorii filmów fabularnych - Zaza Urushadze

Mapa

Kultura

Kazimierski Ośrodek Kultury, Promocji i Turystyki


Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Weekend listopadowy 11-12 listopada 2020 to dobry moment na krótki wypad za miasto. Zrelaksuj się w jednym z naszych obiektów. Zobacz oferty specjalne przygotowane na ten czas.
Przyszłości nie przepowiadamy, ale możemy pomóc Ci zorganizować niezapomniany wyjazd Andrzejkowy. Sprawdź naszą ofertę noclegową przygotowaną specjalnie na Andrzejki 2020.
Pokaż stopkę