Historia na żywo

Skomentuj (3)
W niedzielę w okolicach obecnego budynku WKU w Puławach rozegra się bitwa sprzed 63 lat. Żołnierze AK znów będą atakować Powiatowy Urząd Bezpieczeństwa Publicznego i uwalniać przetrzymywanych tam więźniów politycznych. Poprzez rekonstrukcję historyczną przemówi historia.
W ubiegłym roku ci, którzy 23 września znaleźli się w puławskim parku, mogli oglądać widowiskową inscenizację wydarzeń wrześniowych 1939 r. W najbliższą niedzielę Związek Strzelecki, który jest organizatorem przedsięwzięcia, przypomni o wydarzeniach sprzed ponad 60 lat, dokonując rekonstrukcji uwolnienia z puławskiego Urzędu Bezpieczeństwa ponad 100 więźniów przetrzymywanych w piwnicach budynku. Wtedy spektakularną akcję przeprowadzili żołnierze Armii Krajowej pod dowództwem porucznika Mariana Bernaciaka ps. "Orlik”. Teraz przypomną o tym aktorzy ze Związku Strzeleckiego.

Z przyczyn technicznych rolę budynku Powiatowego Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego przejmie Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie przy al. Królewskiej. Widowisko zacznie się od wjazdu dwóch ciężarówek z żołnierzami AK w mundurach żołnierzy radzieckich dozorujących jeńców. Gdy jeden z oficerów NKWD pilnujących puławskiego urzędu, zauważy, że to zasadzka, dojdzie do strzelaniny. Grupa „Orlika” będzie stopniowo zdobywać budynek i uwalniać przetrzymyanych tam więźniów politycznych. Potem wycofa się w kierunku lasu. Nie zabraknie efektownych walk i przejmującego huku wystrzałów.

Inscenizacja rozpocznie się po mszy świętej o godz. 10.00 w kościele garnizonowym i złożeniu kwiatów pod tablicą pamiątkową budynku Wojskowej Komendy Uzupełnień.

Skomentuj


Dodane komentarze (3)


Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Weekend listopadowy 11-12 listopada 2020 to dobry moment na krótki wypad za miasto. Zrelaksuj się w jednym z naszych obiektów. Zobacz oferty specjalne przygotowane na ten czas.
Przyszłości nie przepowiadamy, ale możemy pomóc Ci zorganizować niezapomniany wyjazd Andrzejkowy. Sprawdź naszą ofertę noclegową przygotowaną specjalnie na Andrzejki 2020.
Pokaż stopkę