Czas zatarł ślad…

Skomentuj (12)

147 lat temu 22 stycznia wybuchło powstanie styczniowe. Wieczorem tego dnia i w Kazimierzu pojawili się powstańcy. Ich przywódca – młody Leon Frankowski uroczyście ogłosił Manifest Rządu Narodowego i dekrety uwłaszczeniowe. Z budynków urzędowych zdarto carskie orły. Tak rozpoczął się czas Kazimierskiej Rzeczpospolitej Powstańczej. Kto ją tworzył?

Wolna Polska w Kazimierzu trwała zaledwie 7 dni. Już 1 lutego powstańcy na wieść o zbliżających się do miasta znacznych siłach wroga podjęli decyzję o wycofaniu się z Miasteczka. 700 – osobowy oddział przeprawił się przez Wisłę w Kamieniu. 8 lutego został rozbity przez Rosjan w bitwie pod Słupczą.

Kto uczestniczył w tamtych wydarzeniach oprócz dowódców: Leona Frankowskiego i Antoniego Zdanowicza? Kto dziś pamięta bohaterów tamtych wydarzeń: Franciszka Buczackiego, Jana Małczaka, Kaspra Mazurka, Andrzeja Ulanowskiego, Józefa Broniewicza, Pawła Gila, Andrzeja Głowackiego, Bartłomieja Gurskiego, Wojciecha Kowalskiego, Wincentego Monasterskiego, Stanisława Ulanowskiego, Mikołaja Chrzaszczewskiego, Pawła Cyputa, Konstantego Dłużniewskiego, Karola Góreckiego, Jakuba Jaworowskiego, Aleksandra Kobierskiego, Łukasza Lipczyńskiego, Antoniego Matuszewskiego, Ignacego Mokijewskiego, Szczepana Skalskiego, Aleksandra Zdanowicza, Ignacego Buczackiego, Józefa Dławichowskiego, Antoniego Gałąskę, Tomasza Góreckiego, Ignacego Maciejewskiego, Andrzeja Myszkiewicza, Jana Nepomucena Pomorskiego, Leona Przanowskiego, ks. Mateusza Serwińskiego, o. Leona Głowackiego, o. Rocha Jaśkiewicza, o. Jakuba Burzyńskiego, br. Symeona Czerniakowskiego, o. Bonawenturę Czerniawskiego, Jana Wawrzyńca Grasińskiego, Stanisława Kobiałkę, Antoniego Radwana Okuszkę, Michała Krzesińskiego? Ich nazwiska spod kurzu historii wydobył Kazimierz Parafianowicz – historyk sztuki.

Do naszych czasów zachowały się więc zaledwie strzępy danych personalnych bohaterów powstania styczniowego w Kazimierzu – niektóre nazwiska, czasem daty urodzin, czasem wiek lub profesja. Rocznica powstania była okazją, by te strzępy historii ocalić od zapomnienia, oddając hołd nie tylko bezimiennym powstańcom. Była uroczysta msza święta, prelekcje historyczne. Na Wzgórzu Zamkowym przy płycie, którą społeczność Kazimierza uczciła w 1917 r. zryw powstańczy, wystawiono wartę honorową, złożono wieńce i zapalono znicze. Hołd powstańcom oddali nie tylko mieszkańcy Kazimierza, ale także młodzież z Jednostki Strzeleckiej 0401 w Puławach im. Majora Mariana Bernaciaka „Orlika” Związku Strzeleckiego „Strzelec” Okręg Puławy, która mimo mrozu przyszła do Kazimierza uczestnicząc w I Marszu szlakiem powstańców styczniowych 1863 – 2010 Puławy – Kazimierz Dolny.


Fot. Jarosław Kopciński Związek Strzelecki Strzelec Puławy

Skomentuj


Dodane komentarze (12)

 • Basia
  Słotwiny to nie tak zupełnie pobliska wieś, w linii prostej ok. 10 km. W każdym razie ani babcia ani jej sąsiadki nigdy nie słyszały tej wersji...
 • Tadek
  A na stronie Narodowego Archiwum Cyfrowego tez jest trochę ciekawych, przedwojennych zdjęć.
 • Tadek
  Tak, tak. W dziale foto jest "pododdział" historia.
  Golibrodo, szukaj, chętnie obejrzymy.
 • AZA
  Ja słyszałam inna trochę wersję , że wydali ich chłopi z pobliskiej wsi Słotwiny , ale czy to prawda ?? może nasi historycy mogliby się na ten temat wypowiedzieć.
 • Basia
  Między Celejowem a Witoszynem, na łące pod lasem był zbiorowy grób powstańców. Jak byłam mała, myślę,że około roku 79/80 stał tam stary, zmurszały krzyż. Babcia mówiła, że hrabia(?) Celej wydał w ręce carskich żołnierzy powstańców,którzy u niego szukali schronienia. Nie wiem czy to prawda,czy ogólna nienawiść do Celeja, ale krzyż pamiętam...
 • AZA
  Myslę ze warto je wstawić
 • golibroda
  Myśle, że można zrobić to samemu w dziale "foto". Mam na płycie zdjęcia Dorysa z cyklu "Kazimierz 1930" i grafiki wspólczesne zrobione na ich podstawie, ale muszę to znaleźć...
 • AZA
  To nie ma znaczenia , ważna sama grafika .Może wyszperasz jakieś mało znane zdjęcia lub grafiki Kazimierskie , niekoniecznie na temat powstań .
  Szkoda że na portalu nie ma działu w którym można by umieszczać stare zdjęcia Kazimierza na pewno chętni do oglądania by się znależli , a i ''darczyńcow ''by nie zabraklo .Redakcjo a moze warto by o tym pomyśleć ???
 • golibroda
  Mam też w lepszej rozdzielczości. Jest to strona z pisma francuskiego "Le Monde Illustre" (chyba tak się pisze). Podpis pod obrazkiem "Les insurges du Palatinat de Kalish s'emparent de la ville de Kazimierz (Croquis de M.K....)". Mogą w tym podpisie błędy, bo druk momentami niewyraźny, a ja francuskiego ani w ząb, więc nie wiem co przepisuję:-)
 • AZA
  Szczerze mowiąc ja widzę pierwszy raz ,fantastyczna .
 • golibroda
  Właśnie z powstania styczniowego...
 • golibroda
  A taką grafikę znacie?

Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Poniżej znajdziesz listę obiektów gotowych udostępnić miejsca noclegowe dla osób z Ukrainy, szukających schronienia w naszym kraju. Skontaktuj się z właścicielem obiektu i uzgodnij szczegóły....
Komunia Święta to wyjątkowy dzień dla każdego dziecka i jego rodziny. Chcemy Ci pomóc w organizacji tego wydarzenia. Jeżeli szukasz ofert noclegowych czy sal, to dobrze się składa, bo mamy takie.
Pokaż stopkę